Porady

Jak prawidłowo czyścić armaturę?

     Jak wiadomo baterie mają różne rodzaje wykończenia – chromowane, inoxowe, w odcieniach mosiądzu antycznego czy granitu. Do każdego z nich powinniśmy dobierać indywidualne, dedykowane im środki czystości, ponieważ to, co doskonale odświeża i czyści chrom, może na przykład odbarwić powłokę w innych odcieniach.

Podstawy czyszczenia

     Absolutnym niezbędnikiem w czyszczeniu armatury jest miękka ściereczka. Pod żadnym pozorem do tej czynności nie można wykorzystywać drucianych szczotek czy szorstkiej strony gąbek. Podobnie rzecz się ma z preparatami do czyszczenia. Bezwzględnie odradzane do czyszczenia armatury są środki z granulatem ściernym. Mogą one bowiem uszkodzić strukturę powierzchni baterii, pozostawiając na niej zarysowania.

Czym najlepiej czyścić?

     Dedykowanym środkiem do czyszczenia armatury jest preparat Laveo. Niezależnie od rodzaju wykończenia działa on w sposób łagodny, a zarazem skuteczny na każdej powierzchni. W przypadku wielodniowych czy wielotygodniowych zaniedbań, wskutek których na armaturze osiadł uporczywy kamień wapienny, preparat Laveo należy zaaplikować i pozostawić na 15 minut, by wniknął w strukturę zabrudzenia i je rozpuścił.

     By walczyć z uporczywym kamieniem – armaturę można również przetrzeć wodą z octem przygotowaną w stosunki 1:1. Takiej mieszanki czy też substancji na bazie alkoholu nie można jednak używać na powierzchni baterii w wykończeniu mosiądzu antycznego lub granitu ze względu na możliwość odbarwienia ich powłok. Do wariantów kolorystycznych baterii najlepiej używać płynu do mycia naczyń, a w przypadku uporczywego osadu wapiennego dedykowanego środka usuwającego kamień. Warto jednak upewnić się co zawiera taki środek i skonfrontować jego składniki z instrukcją zaleceń pielęgnacyjnych dołączoną do baterii.