Baterie łazienkowe, Natryski i wanny, Odwodnienia liniowe, Porady

Jak skutecznie oszczędzać wodę w łazience – 8 prostych pomysłów

Według danych Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody (WWF)*, woda słodka stanowi tylko 2,5% wszystkich światowych wód. Co więcej, tylko 1 jej procent nadaje się do użycia, gdyż pozostała jest m.in. uwięziona w lodowcach. O ten najcenniejszy płyn trzeba więc niezwykle dbać, oszczędzając w każdy możliwy sposób. Poniżej przedstawiamy 8 metod ograniczających codzienne zużycie wody w łazience.

1. Zakręcanie wody podczas mycia zębów i golenia się

Wiele osób wykonując te czynności, pozwala strumieniowi wodnemu płynąć bez ograniczeń. Średnio szczotkowanie jamy ustnej powinno trwać 3 minuty, golenie się zaś zajmuje więcej. Jeśli pomnożymy ten czas przez przepustowość kranu i ilość dni w roku, wartości wychodzą niebagatelne. Dlatego też bezapelacyjnie pilnujmy, by podczas mycia i golenia woda płynęła z kranu jak najkrócej.

2. Prysznic zamiast wanny

Biorąc szybką kąpiel pod natryskiem zużywamy nawet 50% mniej wody niż w wannie. Zakładając, że czynność tę również wykonujemy codziennie, w perspektywie rocznej ta mała zmiana zapewni bardzo dużą oszczędność dla portfela i natury.

3. Aeratory w baterii umywalkowej

To niepozornie wyglądające sitko, które napowietrza wodę sprawiając, że jej strumień wydaje nam się większy niż jest w rzeczywistości, pozwala na oszczędności rzędu nawet 30%. Większość nowoczesnych baterii posiada je w zestawie, do starszych modeli można je dokupić oddzielnie.

KVADRATO_podtynki_RAILA_bateria_AGOS_odpływ

4. Jednouchwytowe baterie łazienkowe

Czyli takie, dzięki którym łatwiej wyregulujemy temperaturę strumienia wody, unikając wylewania nadmiernych litrów do kanalizacji. Odpowiada za to specjalny mieszacz umieszczany w korpusach baterii.

5. Baterie termostatyczne

Producenci umieszczają w nich blokadę wypływu wody o temperaturze niższej niż zadana przez użytkownika. Gdy więc woda jest za ciepła lub za zimna – po prostu nie wypływa ona z wylewki i nie jest tracona do kanalizacji.

RAILA chrom porady

6. Baterie bezdotykowe

Są wykorzystywane głównie w miejscach publicznych, ale coraz częściej montuje się je także w domach. Specjalny czujnik uruchamia strumień wody tylko w chwili, gdy dłoń użytkownika znajdzie się pod wylewką, a po ustalonym czasie dopływ zostaje automatycznie zamknięty. Koniec więc z niedokręconym kranem czy wodą płynącą litrami w trakcie golenia się.

7. Funkcja EKO w toaletach

W wybranych modelach sanitariatów dostępna jest funkcja ekonomiczna, dzięki której naciśnięcie poszczególnych przycisków spłukujących uruchomi spłukanie muszli 2 bądź 4 litrami wody (zamiast 3 i 6 litrami). Nie zmniejszy to skuteczności procesu spłukiwania, a zagwarantuje ogromną oszczędność.

8. Pralki z automatyką wagową

Wbudowany w nie system samodzielnie ocenia wagę odzieży włożonej do bębna i dobiera do niej ilość wody oraz długość prania. Oszczędza się więc podwójnie – i wodę , i energię elektryczną.