Porady

Okap okapowi nierówny

Okap odgrywa niezwykle istotną rolę, zwłaszcza w domach, w których sporo się gotuje. Wybór optymalnego rozwiązania nie jest jednak prosty, ponieważ okapy posiadają nie tylko różne systemy montażu, ale są też dedykowane pomieszczeniom o konkretnym metrażu. Jak zatem wybrać najlepsze rozwiązanie?

Po pierwsze: rodzaj montażu

Okapy mają dwa podstawowe systemy montażu. Mogą być mocowane do mebli znajdujących się bezpośrednio nad nimi lub do ściany, jeśli nad płytą nie ma górnej zabudowy. Dodatkowym istotnym elementem dotyczącym montażu okapu jest jego optymalna wysokość. Trzeba pamiętać, że okap musi znajdować się na wysokości minimum 60 cm od palników płyty lub kuchenki do maksymalnie 120 cm, żeby nie stracić na funkcjonalności.

Po drugie: zmierz metraż!

Okapy mają różną wydajność. Aby wybrać rozwiązanie, które będzie dopasowane do przestrzeni konkretnej kuchni należy pomnożyć kubaturę pomieszczenia przez 6, by wyliczyć potrzebną moc minimalną i przez 12, by uzyskać wynik mocy maksymalnej urządzenia. Poruszając się w zakresach między wydajnością minimalną i maksymalną dobierzemy idealne rozwiązanie dedykowane konkretnemu pomieszczeniu.

Przykład: wybieramy okap do kuchni o metrażu 20 m²

Moc minimalna: 20 m² x 6 = 120 m²/h

Moc maksymalna: 20 m² x 12 = 240 m²/h

Do takiej kuchni należy wybrać okap o realnej wydajności między 120 a 240 m²/h. Mniejsza niż 120 m²/h nie gwarantuje pożądanego działania, większa jest zupełnie nieuzasadnionym dodatkowym wydatkiem.

Po trzecie: dodatkowe funkcjonalności

Wszystkie okapy marki Laveo mogą pracować jako wyciągi lub pochłaniacze. W zależności zatem od tego jakie są obostrzenia administracji lokali w zakresie dostępu do szybów wentylacyjnych – nic nie stoi na przeszkodzie, bo zainstalować okap nawet w bloku mieszkalnym. Ponadto każdy okap ma własne zintegrowane żarówki halogenowe, co pozwala na bezproblemowe oświetlenie miejsca gotowania posiłków

Jak zatem dobrać odpowiedni okap?

Najważniejsze, by dostosować go do kubatury pomieszczenia. Po drugie do wymaganej opcji montażu. Niemniej ważne jest też estetyczne dobranie okapu do reszty aranżacji kuchni, co w przypadku marki Laveo nie stanowi problemu, bowiem w jej asortymencie znajdują się zarówno produkty w wykończeniu czarnym, inox (stalowym) oraz białym. Dobrze też dobrać okap proporcjonalny gabarytowo do płyty czy kuchenki. W zależności od jej szerokości – do dyspozycji w ofercie Laveo są okapy o szerokości 50 i 60 cm.