wróć do listy wróć

Styl minimalistyczny zawsze na czasie

dodano:

Trendy i inspiracje

4 praktyczne porady na idealny minimalizm w designie.

Internet przeżywa prawdziwy boom na minimalizm. Mnożą się blogi, artykuły i recenzje książek poświęconych minimalizmowi. Kiedyś styl w sztuce, muzyce czy literaturze – dziś dla wielu filozofia życiowa i sposób na uporządkowanie przestrzeni wokół siebie, tak by osiągnąć harmonię z otoczeniem i nie zarosnąć gąszczem niepotrzebnych przedmiotów z gatunku „przydamisię”. Trend skądinąd fajny, jak każdy zresztą, który służy poprawie komfortu życia, jednak nie do końca eksplorowany w obszarze urządzania przestrzeni wokół siebie…


Jak tłumaczy czołowy ideolog minimalizmu życiowego Fumio Sasaki w swojej książce „Pożegnanie z nadmiarem”, minimalizm to skupianie się na przedmiotach faktycznie dla nas ważnych, co jest możliwe tylko, jeśli pozbędziemy się ich nadmiaru i ograniczymy do posiadania tych naprawdę niezbędnych. Prawdziwi fanatycy ruchu minimalistycznego dodają do tego idealną liczbę rzeczy, do których powinien się ograniczać stan posiadania, czyli 100… W większości przypadków jest to niemożliwe!
Żeby jednak dążyć do tej harmonii otaczania się uporządkowaną, niezagraconą przestrzenią warto ją też odpowiednio zaprojektować. Aranżacja w stylu minimalistycznym będzie nie tylko świetną odpowiedzią dla życiowych minimalistów, ale i dla wszystkich, którzy lubią przestrzenie czyste i służące człowiekowi, a nie na odwrót – na jego usługach przez nieustanną konieczność sprzątania i czyszczenia.


Proste meble

Urządzając „własne M” w stylu minimalistycznym warto zacząć od mebli, które pomogą zdefiniować charakter pozostałych elementów projektu, jak rodzaje podłóg czy kolor ścian. Meble minimalistyczne to te o prostych bryłach, bez uchwytów zewnętrznych, stworzone z materiałów o jednolitej, gładkiej fakturze. Tu wybór jest szeroki, począwszy od matowych czy laminowanych płyt meblowych, poprzez wyheblowane, zaimpregnowane surowe drewno, na metalowych elementach kończąc. To, co jest charakterystyczne dla minimalistycznych mebli, to brak dodatkowych elementów i detali, które załamywałyby harmonię czystych brył.


Stonowane kolory

Zarówno meble, jak i przestrzenie w stylu minimalistycznym, nie epatują wyrazistym kolorem. Stylowi minimalistycznemu doskonałej harmonii dodają kolory łagodne, pastelowe lub czyste. Najczęściej wnętrza w tym charakterze są mariażem beżów i bieli albo szarości – od bardzo jasnych do grafitowych. W minimalistycznych wnętrzach brak jest mocnej palety barw, jak czerwienie czy turkusy i co ciekawe… nie występują one nawet w dodatkach.

Dodatkowe elementy

Styl minimalistyczny to także ucieczka od nadmiaru w dodatkach i akcesoriach. Wszelkiego rodzaju przedmioty użytkowe, jak na przykład suszarki do naczyń, są ukryte wewnątrz szafek. Próżno też tu szukać nadmiaru dekoracji – poduszek ozdobnych, pledów czy bibelotów w postaci wazonów, świec albo galerii zdjęć rodzinnych. Jeśli elementy dekoracyjne występują, a niektóre muszą ze względów użytkowych (donice na kwiaty, stojaki na noże), są również stonowane kolorystycznie, proste w formie, wykonane najczęściej z materiałów sprzyjających utrzymaniu czystości – metalu czy lakierowanej ceramiki.

Pomieszczenia sanitarne

O ile pozbycie się wielu elementów dekoracyjnych w pomieszczeniach dziennych i sypialnianych, tak by pozostała jedynie czysta minimalistyczna forma może być kłopotliwe, tak aranżacje pomieszczeń sanitarnych, jak łazienki, toalety czy nawet kuchnie kochają wręcz minimalizm! Tu, poza przedmiotami codziennego użytku, które z powodzeniem można schować wewnątrz szafek (kosmetyki kąpielowe, pojemniki na przyprawy), właściwie nie trzeba specjalnego nakładu pracy, żeby uzyskać czyste, harmonijne przestrzenie.

Jednak warto przy okazji tych pomieszczeń zwrócić uwagę na elementy sanitarne, jak armatura, czy w przypadku łazienki, akcesoria łazienkowe, dobierając je tak, by doskonale dopełniały charakteru minimalistycznego.

Marcin Szymke, product manager baterii i hydroterapii Laveo:
Najlepsze do takich oszczędnych, opartych na czystej formie aranżacji będą baterie i zestawy natryskowe o designie kubistycznym. To, co jest charakterystyczne dla tego wzornictwa, to bryły oparte na wyrazistych kątach, bez obłych elementów i dodatkowych zdobień. Doskonale w zestawieniu z minimalistycznymi meblami i stonowanymi kolorami będą wyglądały armatura i natryski w wykończeniu stalowym lub chromowanym – dodaje.


Styl minimalistyczny to chyba jedyny styl, który nie zestarzeje się i nigdy nie straci swoich zwolenników. Dlaczego? Bo w czasach pośpiechu przestrzeń, do której wracamy ma dawać wrażenie harmonii, relaksować i nie generować konieczności codziennego sprzątania. Czystość we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym jest niezwykle łatwo utrzymać, ze względu na oszczędność w bryłach, zdobieniach, okuciach meblowych czy dodatkach, które przyciągają kurz jak magnes. A więc… Czemu nie zacząć się mniej stresować własnym otoczeniem, a bardziej doceniać jego komfort bez dużego wkładu codziennej pracy w jego wygląd?
udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł

Przeczytaj także:

Trendy i inspiracje

Kuchnia na surowo i w klimacie

dodano:

Blado czerwona cegła, szlachetne drewno, majestatyczne szkło i chropowaty beton architektoniczny we wnętrzu. Elementy metalowe. Rury biegnące przy ścianie. Żarówki zawieszone na długich kablach pod sufitem. Wszędzie szarości, czerń i brudna biel.…

czytaj więcej

Trendy i inspiracje

Była klasyka, był loft, przyszła moda na Wabi-Sabi…

dodano:

Znawcy trendów w designie ogłosili rok 2018 rokiem stylu Wabi-Sabi.

czytaj więcej