wróć do listy wróć

3 metry kwadratowe, a na nich… kuchenna funkcjonalność i skandynawski design

dodano:

Porady

Ostatni remont w tym mieszkaniu był przeprowadzony prawie 50 lat temu. Jego odmiana była wyzwaniem dla architektki, która musiała stworzyć projekt uwzględniający tendencje nowej lokatorki, młodej dziewczyny, której pasją jest gotowanie. Czy można stworzyć nowoczesną, a przy tym praktyczną kuchnię na nieco ponad 3 metrach kwadratowych? Ta metamorfoza udowadnia, że tak!

Ten projekt to dowód na to, że niemożliwe nie istnieje. Powierzchnia zaledwie 3,3 metrów kwadratowych (1,50 x 2,20 m) pomieściła przestrzeń dla amatorki kulinarnych eksperymentów, w której zmieścił się piekarnik, płyta indukcyjna wraz z okapem podszafkowym, zachowana została duża powierzchnia blatów roboczych, a nawet… zmywarka! Świetnym rozwiązaniem zastosowanym w tym projekcie są wiszące szafki, dające kuchni dużo miejsca na przechowywanie. Poprzez odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni udało się zapewnić dużo miejsca na przechowywanie również w szafkach stojących oraz szufladach. Powierzchnia kuchni została wykorzystana od podłogi aż po sam sufit.

Architektka w projekcie uwzględniła gusta właścicielki mieszkania. Kuchnia miała nawiązywać do stylistyki skandynawskiej oraz industrialnej. Oba popularne obecnie style udało się zawrzeć na tej małej powierzchni poprzez dobór odpowiednich materiałów oraz dodatków.

Styl skandynawski widać w pastelowej, jasnej kolorystyce, zaś jako elementy industrialne pojawiły się cegła, grafitowa bateria i ciemny zlewozmywak, czarne elementy, nadające przestrzeni mocnego kontrastu. Stylistyka niczym ze skandynawskich mieszkań to przede wszystkim jasne, zimne kolory, optycznie powiększające przestrzeń – w przypadku tak małej kuchni było to zatem świetne rozwiązanie.

Arch. Maja Różańska, właścicielka firmy "Pasja do wnętrz", współpracująca z marką Laveo.
Kafelki zastosowane w tym projekcie to sposób na design połączony z funkcjonalnością. Specyfika pracy w kuchni wiąże się z zabrudzeniami, które najłatwiej jest zmyć z tej powierzchni. Dodatkowo kolorowe ornamenty spełniają funkcję dekoracyjną oraz odpowiadają na silny trend panujący od kilku sezonów wśród projektantów wnętrz.

W strefie zmywania dostrzec można rozwiązania w kolorze grafitu, nawiązujące do stylistyki industrialnej – bateria Daru oraz zlewozmywak Chichi od marki Laveo. Zlewozmywak jednokomorowy został zastosowany jako rozwiązanie wręcz stworzone dla kuchni o naprawdę małej powierzchni. Jednocześnie ten model jest na tyle głęboki, że korzystanie ze strefy zmywania jest wygodne i nie powoduje rozlewania wody. Granit jest również odporny na szok termiczny czy różnego rodzaju zabarwienia, np. soku z buraka.

Poza ceglanymi ścianami, dzięki silnemu kontrastowi strefa zmywania stała się centralnym punktem kuchni przyciągającym wzrok w pierwszej chwili po przekroczeniu jej progu. Dzięki temu zlewozmywak i bateria stają się także świetnym rozwiązaniem dekoracyjnym, tak samo jak i wyciągana wylewka, która poza funkcjonalnością np. podczas mycia zlewu, czy hartowania makaronu jest również elementem dekoracyjnym.

Mocną stroną tej przemiany są duże okna osadzone blisko blatów roboczych. Zastosowanie jasnych kolorów na ścianach, w przeważającej ilości bieli dodały jasności projektowi. Takie rozwiązanie to mocna strona tego wnętrza ze względu na pasję właścicielki. Stworzone zostały świetne warunki ekspozycyjne umożliwiające uwiecznianie kulinarnych eksperymentów na zdjęciach. Na niewielkiej przestrzeni powstała zatem niezwykle funkcjonalna kuchnia z dodatkową funkcją… studia zdjęciowego.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł