Według danych Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody (WWF)*, woda słodka stanowi tylko 2,5% wszystkich światowych wód. Co więcej, tylko 1 jej procent nadaje się do użycia, gdyż pozostała jest m.in. uwięziona w lodowcach. O ten najcenniejszy płyn trzeba więc niezwykle dbać, oszczędzając w każdy możliwy sposób. Poniżej przedstawiamy 8 metod ograniczających codzienne zużycie wody w łazience.
1. Zakręcanie wody podczas mycia zębów i golenia się
Wiele osób wykonując te czynności, pozwala strumieniowi wodnemu płynąć bez ograniczeń. Średnio szczotkowanie jamy ustnej powinno trwać 3 minuty, golenie się zaś zajmuje więcej. Jeśli pomnożymy ten czas przez przepustowość kranu i ilość dni w roku, wartości wychodzą niebagatelne. Dlatego też bezapelacyjnie pilnujmy, by podczas mycia i golenia woda płynęła z kranu jak najkrócej.
2. Prysznic zamiast wanny
Biorąc szybką kąpiel pod natryskiem zużywamy nawet 50% mniej wody niż w wannie. Zakładając, że czynność tę również wykonujemy codziennie, w perspektywie rocznej ta mała zmiana zapewni bardzo dużą oszczędność dla portfela i natury.
3. Aeratory w baterii umywalkowej
To niepozornie wyglądające sitko, które napowietrza wodę sprawiając, że jej strumień wydaje nam się większy niż jest w rzeczywistości, pozwala na oszczędności rzędu nawet 30%. Większość nowoczesnych baterii posiada je w zestawie, do starszych modeli można je dokupić oddzielnie.
4. Jednouchwytowe baterie łazienkowe
Czyli takie, dzięki którym łatwiej wyregulujemy temperaturę strumienia wody, unikając wylewania nadmiernych litrów do kanalizacji. Odpowiada za to specjalny mieszacz umieszczany w korpusach baterii.
5. Baterie termostatyczne
Producenci umieszczają w nich blokadę wypływu wody o temperaturze niższej niż zadana przez użytkownika. Gdy więc woda jest za ciepła lub za zimna – po prostu nie wypływa ona z wylewki i nie jest tracona do kanalizacji.
6. Baterie bezdotykowe
Są wykorzystywane głównie w miejscach publicznych, ale coraz częściej montuje się je także w domach. Specjalny czujnik uruchamia strumień wody tylko w chwili, gdy dłoń użytkownika znajdzie się pod wylewką, a po ustalonym czasie dopływ zostaje automatycznie zamknięty. Koniec więc z niedokręconym kranem czy wodą płynącą litrami w trakcie golenia się.
7. Funkcja EKO w toaletach
W wybranych modelach sanitariatów dostępna jest funkcja ekonomiczna, dzięki której naciśnięcie poszczególnych przycisków spłukujących uruchomi spłukanie muszli 2 bądź 4 litrami wody (zamiast 3 i 6 litrami). Nie zmniejszy to skuteczności procesu spłukiwania, a zagwarantuje ogromną oszczędność.
8. Pralki z automatyką wagową
Wbudowany w nie system samodzielnie ocenia wagę odzieży włożonej do bębna i dobiera do niej ilość wody oraz długość prania. Oszczędza się więc podwójnie – i wodę , i energię elektryczną.