wróć do listy wróć

Jak urządzić kuchnię w rozmiarze xs? Porady z Mają Różańską.

dodano:

Porady

Niewielkie kuchnie w naszych mieszkaniach to w zasadzie norma. Mało tego, również w nowopowstających osiedlach powierzchnie lokali maleją zamiast rosnąć. Co zatem zrobić żeby na kilku metrach kwadratowych urządzić w pełni funkcjonalną kuchnię? Zapytaliśmy o to architekt Maję Różańską z PASJA DO WNĘTRZ – ekspertkę w projektowaniu przestrzeni w rozmiarze XS.

Mała kuchnia naprawdę może pomieścić wszystko, co potrzebne – mówi Maja Różańska. – Projektuję takie mini-kuchnie od ponad czterech lat i wszyscy moi Klienci są zaskoczeni, że to możliwe.

KOLORYSTYKA

Przyjmuje się, że niewielkie pomieszczenia powinny być utrzymane w jasnych barwach. Dzięki temu optycznie powiększamy przestrzeń.
- Nie jestem specjalnie wierna tej zasadzie – śmieje się architekt Różańska – Uwielbiam zdecydowane kolory i „przemycam” je praktycznie we wszystkich swoich projektach.
Posiadacze małych kuchni nie muszą się zatem ograniczać do bieli, beżu czy delikatnych szarości. Warto zaszaleć z czarną glazurą czy kolorowym sprzętem AGD, postawić na wyraziste dodatki, jak choćby błyszczący zlew czy złota bateria kuchenna.
- Pamiętajmy o tym, że kuchnia to serce domu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Urządzając ją bierzmy pod uwagę przede wszystkim nasze upodobania, a nie ogólne zalecenia.

 

OTWARTA CZY ZAMKNIĘTA

Jeśli chodzi o kuchnie o niedużych rozmiarach warto poważnie rozważyć „otwarcie ich” na salon. W takich małych pomieszczeniach największym problemem okazuje się stosunkowo niewielka powierzchnia blatów roboczych. W kuchniach połączonych z salonem możemy postawić np. wyspę lub korzystać w trakcie gotowania ze stołu jadalnego.

W mniejszej kuchni mamy również mniej szafek, do których chowamy naczynia, produkty spożywcze czy zastawę stołową.
Na to mam tylko jedną radę. To czego nie używamy na co dzień najlepiej przechowujmy poza kuchnią. Małe AGD wynieśmy do piwnicy, a świąteczną zastawę umieśćmy w kredensie w salonie.

ODPOWIEDNIE WYPOSAŻENIE

Obecnie na ryku możemy dosłownie przebierać w sprzęcie AGD i elementach wyposażenia wnętrz. Aranżując małą kuchnię możemy wybrać wąską lodówkę, zmywarkę czy okap podszafkowy. Mamy również duży wybór kompaktowych zlewozmywaków z pojemnymi komorami.

Do swoich realizacji bardzo chętnie wybieram zlewy marki Laveo – mówi architekt Różańska – Ich dodatkową zaletą jest syfon Space Saving, oszczędzający miejsce w szafce, umożliwiający właściwą organizację systemu do segregacji odpadów.

Wybierając zlewozmywak warto w pierwszej kolejności zastanowić się do czego będziemy go wykorzystywać. Jeśli mamy w zwyczaju gotowanie na zapas i używamy dużych naczyń, na pewno przyda nam się większa komora. Z drugiej strony osobom, które najczęściej jedzą na mieście wystarczy zlewozmywak niewielkich rozmiarów.

TRÓJKĄT ROBOCZY

Kuchenny trójkąt roboczy, to uniwersalna zasada ustawiania podstawowych sprzętów kuchennych – lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki – na wierzchołkach trójkąta. Ma to maksymalnie usprawnić przygotowywanie posiłków.
- W naprawdę małych kuchniach ta zasada nie ma w ogóle zastosowania – stwierdza Maja Różańska – Często mamy miejsce na meble tylko na jednej ścianie, więc o żadnym trójkącie nie ma mowy.

Wbrew pozorom projekt małych kuchni warto powierzyć profesjonaliście. Mimo tego, że miejsca mamy niewiele i wydawać by się mogło, że bez problem poradzimy sobie z ustawieniem wszystkich potrzebnych mebli i sprzętów, uzyskanie ergonomicznego efektu nie jest takie łatwe.



DODATKOWE ZALETY

Mała kuchnie to nie tylko aranżacyjne dylematy do rozwiązania, ale również pewne plusy. Największy z nich to z pewnością mniej do sprzątania. Poza tym bliskość i sąsiedztwo wszystkich sprzętów powoduje, że nie musimy biegać z naczyniami w tę i z powrotem, a postawiony na kuchence garnek bez problemu napełnimy wodą dzięki baterii z wyciąganą wylewką

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł