Kiedy urządzamy mieszkanie, dokładamy wszelkich starań, aby nasz wymarzony kąt stał się miejscem absolutnie wyjątkowym – wygodnym i estetycznym. Każde rozwiązanie aranżacyjne powinno opierać się o tryb życia i liczbę domowników oraz powierzchnię mieszkania. Dla tych, którzy często gotują i nie lubią robić tego w samotności, a także mogą pochwalić się nieco większym metrażem, wyspa kuchenna będzie dobrym pomysłem. Wyraz nowoczesnej, rozsądnie zagospodarowanej kuchni XXI wieku.
Wyspa to wyodrębniona przestrzeń w kuchni, znajdująca się w centralnym jej punkcie. Dzięki swojej lokalizacji jest miejscem łatwo dostępnym z każdej strony, co znacznie usprawnia pracę i ułatwia poruszanie się. Stanowi przestronne stanowisko robocze do gotowania na płycie grzewczej, zmywania naczyń lub przyrządzania posiłków.
Dwukomorowy zlewozmywak granitowy Model
Celia czy Madagaskar wbudowany w wyspę zapewni maksimum komfortu podczas codziennych porządków.
Doskonałym uzupełnieniem zestawu będzie bateria
Rhea. Efektowna, wysoka wylewka poza podstawowym zastosowaniem, będzie prawdziwą ozdobą samodzielnego blatu, znajdującego się w środku pomieszczenia.
Armatura z wyciąganą wylewką z kolei, taka jak
Daru, umożliwi swobodne mycie naczyń o dużych gabarytach.
Wyspa nierzadko uzupełnia główną zabudowę o dodatkową przestrzeń do przechowywania produktów. Skraca dystans nie tylko między urządzeniami AGD, który należy pokonać w trakcie gotowania, ale i domownikami. ;) Dzięki wyspie wspólne pichcenie jest możliwe i staje się pretekstem do spędzania czasu z rodziną. Gdy tylko jedna osoba przyrządza posiłki na co dzień, za sprawą otwartej kuchni z wyspą nie jest odizolowana od reszty domowników. „Kuchenne centrum dowodzenia” może pełnić funkcję stołu lub mini jadalni dla szybkiego śniadania lub pobudzającej kawy o poranku. Jeśli zdecydujemy się na wysoką wyspę i uzupełnimy aranżację o stylowe hokery, stworzymy klimatyczny barek. Punkt spotkań towarzyskich z przyjaciółmi.
Wyspy kuchenne na dobre wpisały się we współczesne aranżacje. Być może stało się tak za sprawą dużej funkcjonalności tego niepozornego mebla albo faktu, że dzisiejsze kuchnie stanowią przedłużenie pokoju dziennego. Są nie tylko pomieszczeniem użytkowym, ale i często wizytówką domu. Wyspę może stanowić mebel o identycznym wyglądzie, co do reszty zabudowy, ale na rynku pojawiły się i nietradycyjne rozwiązania. Jeśli zależy nam na tym, aby „kuchenne centrum dowodzenia” było mobilne, wystarczy, że uposażymy je w kółka. Taki „stolik” będzie bardzo pomocny przy okazji uroczystości rodzinnych. Efektowne podanie tortu urodzinowego czy pokaz przygotowywania pizzy? To tylko garstka inspiracji. Popularnym materiałem, stosowanym przez projektantów w celu utworzenia wyspy jest surowy beton. Świetnie współgra ze stonowanymi kolorami i pasuje do nowoczesnych wnętrz, w którym dominuje minimalizm.
Osoby poszukujące niecodziennych rozwiązań mogą pokusić się o ustawienie wyspy pod kątem innym niż szafki przyścienne. Całkiem nowatorskie ujęcie tematu współczesnej kuchni. Jeśli metraż nie pozwala nam na umieszczenie wyspy na stałe w kuchni, możemy ją schować w ciągu zabudowy i wykorzystywać tylko przy okazji większych kulinarnych wyzwań. Prosta szafka o drewnianym wykończeniu z możliwością jej ukrycia to sposób na wyspę w industrialnej kuchni. Istnieje także możliwość poszerzenia powierzchni tego dodatkowego mebla poprzez zastosowanie rozkładanego blatu. Wówczas możemy całkowicie zrezygnować ze stołu w kuchni. Blok rzeźniczy na środku pomieszczenia? Czemu nie. Pięknie wyrzeźbiony detal, dodający wyjątkowego charakteru przestrzeni kuchennej. A jakże użyteczny! Wyspą kuchenną może zostać zwykły, wysoki stolik, czy też komoda z betonowym blatem. Albo niezwykły, taki, który pamięta jeszcze kuchnie naszej prababci. Mebel z poprzedniej dekady będzie prezentował się znakomicie w stylowej kuchni i pogłębi vintage. Jeśli tuż nad wyspą zamontujemy oświetlenie, stworzymy komfortowe miejsce do pracy. Poprzez zastosowanie kryształowych lamp czy ozdobnych żyrandoli w stylu glamour wprowadzimy blask i prestiż.
Wyspa w żadnej kuchni nie będzie bezludna. I może nie zagwarantuje nam wakacji od codziennych prac przy przyrządzaniu posiłków, ale uczyni je z pewnością łatwiejsze i przyjemniejsze.