wróć do listy wróć

Higiena w łazience – jak ułatwić sobie utrzymanie czystości w sanitariatach?

dodano:

Porady

Ogólnorozumiana higiena to chyba najczęściej poruszany temat ostatnich kilku miesięcy. Nie ulega wątpliwości, że o czystość w całym domu powinniśmy dbać systematycznie. Tym razem chcielibyśmy się skupić na łazience, która – ze względu na panującą w niej wilgotność – jest środowiskiem sprzyjającym rozwojowi różnego rodzaju drobnoustrojów.

ODPOWIEDNIE WYPOSAŻENIE

Wszyscy zgodzimy się co do tego, że warto ułatwiać sobie życie, szczególnie jeśli chodzi o często wykonywane i niekoniecznie lubiane czynności, takie jak na przykład sprzątanie. Im więcej zakamarków (brodziki) i nierównych powierzchni (fugi, glazura ze żłobieniami) w łazience, tym więcej wysiłku musimy włożyć w jej czyszczenie. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wyposażenie łazienki, również pod kątem późniejszej pielęgnacji.

 

 

ZALETY STALI

Stal to jeden z najbardziej higienicznych materiałów, z jakich produkuje się elementy wyposażenia łazienki. Jej główną zaletą jest wyjątkowa odporność. Po pierwsze, nie koroduje w kontakcie z wodą, dlatego doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Po drugie, do jej czyszczenia możemy używać nieco bardziej inwazyjnych środków bez obawy, że uszkodzimy jej powierzchnię. Dzięki temu produkty wykonane ze stali możemy nie tylko dokładnie wyczyścić, ale również zdezynfekować. Tych, którym stal kojarzy się wyłącznie ze srebrnym kolorem – uspokajamy. Decydując się na elementy z niej wykonane, mamy również szerokie pole do popisu w kwestii aranżacji wnętrza. Stalowa umywalka może być największą ozdobą łazienki – w serii POLA marki Laveo dostępne są trzy efektowne wykończenia: matowa czerń, miedź oraz niezwykle modne w ostatnim czasie złoto.

Dobrym wyborem w kontekście utrzymania czystości w łazience będzie też odpływ liniowy, który jesteśmy w stanie łatwo wyczyścić. Dodatkowo, dzięki temu, że nie wymaga montażu brodzika, nie mamy zagłębień, w których może zbierać się woda czy osady z mydła.

 

SPRYTNE ROZWIĄZANIA

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wybierając armaturę – poza oczywistymi względami estetycznymi – powinniśmy zwrócić uwagę na coś jeszcze. W kontekście utrzymania higieny warto zamontować w łazience baterie wyposażone w specjalny aerator Neoperl, który posiada gumową nakładkę umożliwiającą szybkie usunięcie osadów i kamienia z jego powierzchni. Tę samą funkcję w przypadku natrysków pełni system antykamień – specjalne gumowe wypustki na deszczowni czy w słuchawce. Wystarczy przeciągnąć po nich palcem, aby pozbyć się zgromadzonych zanieczyszczeń. Wszystkie modele wyposażone w te funkcje dostępne w portfolio Laveo posiadają specjalne oznaczenia w postaci piktogramów.

ODPOWIEDNIE NARZĘDZIA

Aby nasza łazienka nie tylko służyła nam długie lata, ale również jak najdłużej wyglądała jak nowa, do jej czyszczenia i pielęgnacji należy używać dedykowanych środków czystości. Dzięki temu mamy pewność, że powierzchnia czyszczonych elementów nie ulegnie uszkodzeniu. Dodatkowo zaletą specjalistycznych preparatów jest to, że jednocześnie konserwują powierzchnię czyszczonych elementów zmniejszając ryzyko zabrudzenia czy zarysowania.

Więcej informacji na temat pielęgnacji armatury znajdziecie w artykule: Nie wszystko złoto co się świeci

PODSUMOWUJĄC

Nawet najlepsze jakościowo produkty wykorzystane do wyposażenia łazienki nie będą się dobrze prezentować, jeśli nie będziemy o nie odpowiednio dbać. Oczywiście możemy ułatwić sobie sprawę, wybierając przytoczone w artykule rozwiązania. Jednak to nic odkrywczego, że w zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny w sanitariatach kluczowe znaczenie ma systematyczność. Niestety żadne środki czystości, jeśli nie będą wystarczająco często używane, nie gwarantują długotrwałego działania odkażającego.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł