wróć do listy wróć

Jak prawidłowo zamontować baterię umywalkową?

dodano:

Porady

PO PIERWSZE WAŻNY JEST RODZAJ BATERII, KTÓRY DETERMINUJE SPOSÓB MONTAŻU

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów umywalek i ich montaż będzie różny m.in.: umywalka montowana do ściany, umywalka z dedykowaną do niej szafką lub umywalka nablatowa. Do każdej z nich powinniśmy wybrać odpowiedni rodzaj armatury umywalkowej. Przy umywalkach z fabrycznym otworem pod baterię powinniśmy zwrócić uwagę na zasięg wylewki kranu i dobrać go tak, by jego koniec wypadał nie dalej niż na środku umywalki, ale nie bliżej niż klika centymetrów od wewnętrznego brzegu umywalki. Dzięki temu strumień wody ani nie będzie wychlapywał się poza umywalkę, ani nie będzie lał się po jej brzegu.

WYSOKA CZY NISKA BATERIA UMYWALKOWA?

Ważna jest również wysokość korpusu jaką posiada bateria umywalkowa. Do głębszych umywalek wybierzmy baterię o wydłużonym korpusie, do płytszych standardowy wymiar, dzięki temu unikniemy rozchlapywania wody. Do małych umywalek wybierzmy małą i niską baterię, a także zwróćmy uwagę na umiejscowienie dźwigni. Baterie umywalkową warto przed zakupem przymierzyć do umywalki by ocenić, czy będzie nam wygodnie z niej korzystać. Do umywalek nablatowych wybierzmy baterię umywalkową nablatową, czyli taką której wysokość jest <22cm i którą montujemy tak jak umywalkę bezpośrednio na blacie. Mamy tu do wyboru baterie za stałą jak i z ruchową wylewką, z dźwignią umiejscowioną u góry lub z boku korpusu. W zależności czy chcemy zamontować baterię pośrodku czy z boku umywalki wybierzemy taką z dźwignią górną lub boczną. Przy bardzo wysokich umywalkach nablatowych nie bójmy się sięgnąć po baterie zlewozmywakowe stojące, zapewnią nam one odpowiednią wysokość, a dzięki obrotowej wylewce komfort użytkowania. Wtedy napełnienie miski potrzebnej przy porządkach lub opłukanie kaloszy tudzież innych dużych gabarytów będzie bezproblemowe. 

 

Do tego typu umywalki możemy również dobrać baterię umywalkową ścienną lub podtynkową zamontowaną na wysokości ok 25-35 cm ponad górną krawędzią umywalki. Tu po raz kolejny ważny jest zasięg wylewki. Postarajmy się zamontować umywalkę i baterię tak by woda trafiała tylko do umywalki. W zestawie z dowolną baterią umywalkową marki Laveo znajdziemy korek, co zaoszczędzi nam dodatkowych kosztów.

TRZY NIEZBĘDNE CZYNNOŚCI PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO MONTAŻU BATERII

Przede wszystkim przed rozpoczęciem prac należy dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu tak by baterie zamontować poprawnie i bez ryzyka ew. zalania. Równie oczywistym jak i istotnym elementem przygotowań montażu jest zapoznanie się warunkami gwarancyjnymi zakupionych baterii. To z tego dokumentu dowiemy się jak elementy poprawnego montażu determinują zachowanie prawa do ew. skorzystania z gwarancji. To z zapisów gwarancji dowiemy się np. że baterie zamontowane bez filtrów zabezpieczających przed nieczystościami mogącymi przedostać się do wnętrza armatury z sieci wodnej (mowa o sytuacji, gdy np. po dłuższej awarii woda ponownie pojawi się w pionie naszego mieszkania) lub o konieczności spuszczenia wody z sieci po remoncie a tuż przed montażem baterii (chodzi o pozbycie się żwiru, pisaku, nieczystości, zalegających w instalacji wodnej które mogłyby zniszczyć głowicę nowej baterii). Trzecią niezbędną czynnością przed przystąpieniem do montażu baterii umywalkowych jest zakręcenie zaworu odpowiadającego za dopływ wody do mieszkania.

BATERIE UMYWALKOWE Z OPCJĄ ŁATWEGO MONTAŻU  

Coraz więcej baterii umywalkowych jest dostępnych z opcją łatwego montażu. To wygodny sposób i oszczędność, ponieważ montażu możemy dokonać szybko i bez pomocy fachowca. W ofercie Laveo baterie z opcją łatwego montażu są oznaczone dla ułatwienia specjalną ikoną. 

MONTAŻ BATERII UMYWALKOWYCH W KILKU PROSTYCH KROKACH

W celu montażu baterii umywalkowej, wkręcamy wężyki przyłączeniowe do dedykowanych otworów w baterii. Pamiętajmy by nie stosować w tym celu dodatkowych narzędzi – nadmierna siła może uszkodzić wężyk. Następnie nakładamy uszczelkę i wkręcamy nagwintowaną śrubę aż poczujemy opór. Całość przekładamy przez otwór na baterię i od spodu dokręcamy plastikową tuleją. Na koniec łączymy wężyki baterii z zaworami kątowymi ciepłej i zimnej wody. Ważne by zimną i ciepłą wodę podłączyć po właściwej stronie i by odpowiadały one oznaczeniom temperatury wody (zwykle czerwona i niebieska kropka/kreska na zaślepce baterii lub na dźwigni mieszacza) tak by uniknąć ew. wprowadzenia w błąd i ryzyka poparzenia się gorącą wodą. Na tym etapie można już odkręcić zawór odpowiadający za dopływ wody do instalacji hydraulicznej naszego mieszkania.

JAK DOBRAĆ WYSOKOŚĆ MONTAZU UMYWALKI I BATERII UMYWALKOWEJ?

Standardowo umywalki montuje się na wysokości 80-85 cm nad podłogą. Warto jednak pomyśleć nad dostosowaniem wysokości umywalki do naszego wzrostu. Jeśli nie jesteśmy statystycznym Kowalskim i nasz wzrost jest poniżej 160 cm lub powyżej 170 cm dobierzmy wysokość umywalki tak, żeby to nam było wygodnie z niej korzystać. Najprościej jest to sprawdzić, gdy stojąc prosto blat znajduje się na wysokości naszych bioder. Wyjątek będą tu stanowiły osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku – dla nich sugerowana wysokość umywalki to ok. 76-85 cm, tak aby mogły wygodnie oprzeć na niej łokcie. Jeśli mamy możliwości lub potrzebę, by zaprojektować łazienkę dla dzieci, tak jak dla nas tak i dla dziecka musimy brać pod uwagę wzrost. Wysokość umywalki dla dzieci możemy dobrać za pomocą poniższej tabeli. 

 

Jeśli nie mamy takiej możliwości, zapewnijmy dziecku dedykowany w tym celu podest, aby miało swobodny dostęp do toalety i umywalki. Wtedy wraz ze wzrostem dziecka nie trzeba będzie planować remontu i zmiany położenia umywalki w łazience.

Pamiętaj! Każdy typ baterii może mieć swoje wymogi dot. montażu. Przed przystąpieniem do pracy zapoznaj się z instrukcją. A warunki gwarancji i instrukcji zachowaj na później, mogą okazać się przydatne, gdy będziemy chcieli dokonać konserwacji baterii łazienkowej w celu zapewnienia jej właściwego działania przez długie lata.

Autor Barbara Stempniak - Product Manager

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
66.7% osób określiło artykuł jako pomocny