Domek letniskowy na działce możemy postawić bez uzyskania wcześniejszego pozwolenia na budowę (wystarczy zgłoszenie w urzędzie miasta lub starostwie). Stanie się tak pod warunkiem, że ma on do 35 m2 powierzchni w obrysie przyziemia, do 5 m wysokości, jedno piętro, kąt dachu nie przekraczający 45o, jest wolnostojący i nie jest na stałe związany z ziemią. Brak konieczności starania się o pozwolenie to oszczędność zarówno czasu, jak i funduszy. Tylko jak w obiekcie o powierzchni 35 m2 urządzić w pełni funkcjonalną łazienkę i ubikację? Jak poradzić sobie z kwestią dostarczania do niej ciepłej wody i odbioru ścieków? Przedstawiamy kilka prostych, wygodnych rozwiązań do łazienki na działce.
Prysznic? Tylko z kabiną walk-in, odwodnieniem liniowym i składaną baterią
W małej łazience na działce zazwyczaj nie ma miejsca na wannę. Dodatkowo często użytkownik sam nie widzi konieczności umieszczania jej w przestrzeni, w której spędza stosunkowo niewiele czasu. Dużo lepiej więc postawić na prysznic. Najlepiej zdecydować się na bezbrodzikowe kabiny prysznicowe typu walk-in, które po kąpieli składają się na ściany pomieszczenia, pozostawiając użytkownikowi wolną przestrzeń. Do takich kabin montuje się podłogowe odwodnienia liniowe, takie jak Laveo Basso. W ich ruszt można wkleić płytkę podłogową, uzyskując jednolitą powierzchnię z podłogą w całej łazience. Kolejnym sposobem na oszczędność jest wybór nie do końca typowy, czyli zastosowanie w prysznicu składanych baterii wannowych (na przykład Laveo Revelo) z ruchomą wylewką i miejscem na przyłączenie węża natryskowego.
WC i umywalka? Postaw na te podwieszane
WC umieszczone na postumencie czy umywalka ustawiona na szafce zajmą sporo miejsca w niewielkiej łazience na działce. Zamiast nich wybierajmy więc modele podwieszane, przytwierdzane wprost do ściany. Jeśli chodzi o WC, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie stelaża podtynkowego ukrytego w ścianie. Wszystkie elementy spłukujące, oprócz przycisku, są wtedy zupełnie niewidoczne, oszczędzając cenną przestrzeń.
Szafki? Podwieszane pod sufitem, z frontami lustrzanymi
By nie zajmować przestrzeni na podłodze, w łazience na działce warto zainwestować w szafki podwieszane pod sufitem i jedną niewielką umieszczoną niżej (ale również wiszącą), przeznaczoną na odkładanie szczoteczek, pasty i innych podręcznych przedmiotów. A jeśli dodatkowo szafkowe fronty będą miały powierzchnię lustrzaną – wtedy optycznie powiększymy przestrzeń. Co ważne, nie ma tu konieczności ustawiania wielu mebli, gdyż zazwyczaj w domku letniskowym nie trzyma się dużej ilości środków czyszczących, zapasowych ręczników czy innych przedmiotów na co dzień trzymanych w łazienkowych szafkach.
Ściany i podłogi? Niewidoczne fugi, jasne kolory i geometryczne wzory
Aby nadać małej powierzchni wrażenia przestrzenności, zdecydujmy się na jasne kolory na podłodze i ścianach. Dodatkowo na ścianach warto powiesić duże lustra lub wykorzystać płytki z geometrycznymi wzorami, zaś na podłodze najlepsze okażą się duże płytki z jak najmniej widocznymi fugami, ułożone w poprzek lub w szachownicę (co poszerzy wnętrze).
Oświetlenie? Najlepiej punktowe
W małej łazience nie ma konieczności umieszczania jednego głównego źródła światła. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się tu wybór kilku mniejszych punktów świetlnych, z których każdy będzie można włączyć oddzielnie. Ociepli to przestrzeń i sprawi, że wyda się ona większa. Takie rozwiązanie sprawi też, że każde miejsce pomieszczenia (nawet jego najmniejszy zakamarek) będzie odpowiednio doświetlone.
Podgrzewacz wody? Elektryczny, przepływowy, jednofazowy
Na działce bierze się zazwyczaj wyłącznie krótkie, okazjonalne kąpiele odświeżające. Dlatego też nie ma tu konieczności inwestowania w ogrzewacz z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. W zupełności wystarczy niewielki, elektryczny, przepływowy ogrzewacz prysznicowy. Są to urządzenia jednofazowe, podłączane wprost do kontaktu, które nie zużywają dużej ilości energii i dzięki którym nie trzeba odczekiwać dłuższego czasu na nagrzanie się w wody.
Ścieki? Zainwestuj w ekologiczne szambo
Jeśli Twoja działka nie posiada przyłącza do sieci kanalizacyjnej nie oznacza to od razu, że musisz wykopywać szambo. Zdecyduj się na przydomową, ekologiczną oczyszczalnię ścieków, z której oczyszczona woda trafi z powrotem do gleby. Oczyszczalnia mająca przepływ do 7,5 m3 na dobę nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę – wystarczy zgłoszenie do urzędu gminy na 30 dni przed rozpoczęciem prac. Ważne jest też, by zachować odpowiednie odległości od poszczególnych punktów, czyli 2 m od granicy działki, 5 m od okien użytkowych pomieszczeń, 15 m od studni z wodą pitną i 30 m od miejsca wprowadzenia ścieków oczyszczonych do gruntu.