wróć do listy wróć

Przyścienny czy podłogowy - jaki odpływ wybrać?

dodano:

Porady

Coraz częściej, szczególnie w niewielkich łazienkach, zajmujące dość dużo miejsca prysznice z brodzikiem są zastępowane kabinami montowanymi bezpośrednio na podłodze. Wybór tej opcji pociąga za sobą konieczność podjęcia jeszcze jednej decyzji, a mianowicie jaki rodzaj odpływu będzie najbardziej odpowiedni.

ZALETY ODPŁYWÓW LINIOWYCH

Odwodnienia liniowe to bez wątpienia nowoczesne rozwiązania aranżacyjne, które przy swojej minimalistycznej formie zapewniają wysoką wydajność odprowadzenia wody. Odpływy sprzyjają utrzymaniu czystości w łazience – wystarczy standardowe mycie podłogi bez konieczności czyszczenia zakamarków, z jakimi mamy do czynienia w przypadku brodzików. Dodatkowo czyszczenie samego odpływu jest stosunkowo łatwe – w zestawie otrzymujemy specjalny haczyk do podważenia pokrywy, dzięki czemu możemy zrobić to sprawnie i szybko.

Odpływy liniowe to również trwałe rozwiązanie na długie lata. Wykorzystaną do ich produkcji nierdzewną stal 304 cechuje wyjątkowa wytrzymałość. Jest odporna na korozję oraz różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, jak na przykład działanie bardziej inwazyjnych środków czystości.

Większość modeli dostępnych w ofercie marki Laveo możemy wyposażyć dodatkowo w specjalistyczny suchy syfon zapobiegający wydobywaniu się przykrego zapachu z kanalizacji, co sprawia, że to rozwiązanie niezwykle przydatne w niezbyt często użytkowanych łazienkach oraz pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Zastosowanie odwodnienia liniowego warto z pewnością wziąć pod uwagę w łazienkach, z których korzystają osoby starsze lub mające problemy z poruszaniem się. Montując odpływ nie ma konieczności tworzenia na powierzchni posadzki żadnych nierówności zatrzymujących wodę, korzystanie z prysznica jest bezpieczne i bardziej komfortowe.

JAKI ODPŁYW WYBRAĆ

Decydując się na prysznic bez brodzika, musimy wybrać rodzaj odpływu. Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się dwa rodzaje odwodnień. Pierwszy z nich – wybierany najczęściej – to odpływ podłogowy. Ze względu na sposób montażu wymaga przygotowania z każdej strony rusztu niewielkiego spadku w posadzce, który będzie umożliwiał płynne odprowadzenie wody. Należy pamiętać, że uzyskanie prawidłowego kąta będzie wymagać odpowiedniego przycięcia płytek.

Zanim kupimy odpływ podłogowy sprawdźmy koniecznie czy mamy możliwość zamontowania go w naszej łazience. O ile w nowo powstających budynkach możemy wcześniej zaplanować montaż, tak przy remoncie łazienki, szczególnie w mieszkaniach w starym budownictwie, należy upewnić się, że mamy możliwość przygotowania posadzki pod odpowiednim kątem.

Innym, stosunkowo nowym, rozwiązaniem jest odpływ przyścienny. Aby spełniał swoją funkcję również konieczne jest przygotowanie posadzki pod odpowiednim kątem, ale dzięki umiejscowieniu go w bezpośrednio przy ścianie i możliwości montażu od krawędzi do krawędzi natrysku, możemy ułożyć płytki na całej powierzchni podłogi, uzyskując jednolity efekt w całej łazience. 

MOŻLIWOŚCI ARANŻACYJNE

Odpływy liniowe dają nam wiele możliwości wykończenia:

  • pełny ruszt – klasyczne rozwiązanie umożliwiające dobór kolorystyki pasującej do stylu wnętrza (inox, czarne, czarne szkło, złoto żółte, złoto różowe) - odwodnienia Basso
  • wąski ruszt w jednym z czterech wykończeń jako dodatkowy detal aranżacyjny będący uzupełnieniem armatury w tym samym odcieniu - seria Slim
  • ruszt z możliwością wklejenia płytki, dzięki czemu odpływ jest niemal niewidoczny - odpływy Basso
udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
100% osób określiło artykuł jako pomocny