wróć do listy wróć

Ścienny czy podłogowy - jaki odpływ wybrać?

dodano:

Porady

Coraz częściej, szczególnie w niewielkich łazienkach, zajmujące dość dużo miejsca prysznice z brodzikiem są zastępowane kabinami montowanymi bezpośrednio na podłodze. Wybór tej opcji pociąga za sobą konieczność podjęcia jeszcze jednej decyzji, a mianowicie jaki rodzaj odpływu będzie najbardziej odpowiedni.

ZALETY ODPŁYWÓW LINIOWYCH

Odwodnienia liniowe to bez wątpienia nowoczesne rozwiązania aranżacyjne, które przy swojej minimalistycznej formie zapewniają wysoką wydajność odprowadzenia wody. Odpływy sprzyjają utrzymaniu czystości w łazience – wystarczy standardowe mycie podłogi bez konieczności czyszczenia zakamarków, z jakimi mamy do czynienia w przypadku brodzików. Dodatkowo czyszczenie samego odpływu jest stosunkowo łatwe – w zestawie otrzymujemy specjalny haczyk do podważenia pokrywy, dzięki czemu możemy zrobić to sprawnie i szybko.

Odpływy liniowe to również trwałe rozwiązanie na długie lata. Wykorzystaną do ich produkcji nierdzewną stal 304 cechuje wyjątkowa wytrzymałość. Jest odporna na korozję oraz różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, jak na przykład działanie bardziej inwazyjnych środków czystości.

Większość modeli dostępnych w ofercie marki Laveo wyposażona jest w specjalistyczny suchy syfon z membraną zapobiegającą cofaniu się wody oraz przykremu zapachowi, co sprawia, że to rozwiązanie niezwykle higieniczne.

Zastosowanie odwodnienia liniowego warto z pewnością wziąć pod uwagę w łazienkach, z których korzystają osoby starsze lub mające problemy z poruszaniem się. Montując odpływ nie ma konieczności tworzenia na powierzchni posadzki żadnych nierówności zatrzymujących wodę, korzystanie z prysznica jest bezpieczne i bardziej komfortowe.

JAKI ODPŁYW WYBRAĆ

Decydując się na prysznic bez brodzika, musimy wybrać rodzaj odpływu. Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się dwa rodzaje odwodnień. Pierwszy z nich – wybierany najczęściej – to odpływ podłogowy. Ze względu na sposób montażu wymaga przygotowania z każdej strony rusztu niewielkiego spadku w posadzce, który będzie umożliwiał płynne odprowadzenie wody. Należy pamiętać, że uzyskanie prawidłowego kąta będzie wymagać odpowiedniego przycięcia płytek, co może nieco zaburzyć ich układ na podłodze.

Zanim kupimy odpływ podłogowy sprawdźmy koniecznie czy mamy możliwość zamontowania go w naszej łazience. O ile w nowo powstających budynkach możemy wcześniej zaplanować montaż, tak przy remoncie łazienki, szczególnie w mieszkaniach w starym budownictwie, należy upewnić się, że mamy możliwość przygotowania posadzki pod odpowiednim kątem.

Innym, stosunkowo nowym, rozwiązaniem jest odpływ ścienny. Aby spełniał swoją funkcję również konieczne jest przygotowanie posadzki pod odpowiednim kątem, ale dzięki umiejscowieniu go w ścianie możemy ułożyć płytki na całej powierzchni podłogi, uzyskując jednolity efekt w całej łazience. Odwodnienie ścienne ma też inną zaletę – możemy je z powodzeniem zastosować w łazience z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ jego montaż nie wymaga ingerencji w posadzkę.

MOŻLIWOŚCI ARANŻACYJNE

Niezależnie od tego jaki rodzaj odpływu wybierzemy, każde rozwiązanie daje nam minimum trzy możliwości wykończenia:

  • dekoracyjny ruszt stalowy – uniwersalne rozwiązanie pasujące do każdego stylu wnętrza,
  • ruszt w kolorze czarnym, jako dodatkowy detal aranżacyjny będący uzupełnieniem armatury w tym samym odcieniu,
  • ruszt z możliwością wklejenia płytki, dzięki czemu odpływ jest niemal niewidoczny.
udostępnij
oceń artykuł
100% osób określiło artykuł jako pomocny