wróć do listy wróć

Wanna czy prysznic? Co wybrać?

dodano:

Porady

Remont łazienki to zdecydowanie jedno z najbardziej skomplikowanych i wymagających przedsięwzięć. Dlatego warto przed rozpoczęciem prac dobrze zastanowić się jakie mamy potrzeby i jaki efekt chcemy uzyskać. Zdecydowanie łatwiej jest urządzić łazienkę w nowobudowanym domu niż przerobić istniejące już instalacje. Ale jak mówi przysłowie „dla chcącego nic trudnego”.

Jedną z najważniejszych decyzji jest wybór pomiędzy prysznicem a wanną. Głównym czynnikiem determinującym nasze możliwości jest powierzchnia pomieszczenia. W łazienkach blokowych często zdarza się, że wanna – nawet najmniejsza zwyczajnie nie zmieści się i do natrysku jesteśmy poniekąd zmuszeni. Na drugim biegunie mamy tych szczęśliwców, którzy mogą sobie pozwolić na montaż obu tych rozwiązań. Załóżmy jednak, że w naszej łazience jest miejsce tylko na jedno z nich. Zatem co wybrać?


Potrzeby i przyzwyczajenia

Bardzo często o tym czy w łazience znajdzie się prysznic czy wanna decydują nasze dotychczasowe przyzwyczajenia. Jeśli korzystaliśmy z natrysku, nie lubimy się moczyć w wodzie i preferujemy szybkie prysznice jest duże prawdopodobieństwo, że przy nim zostaniemy. Miłośnicy długich kąpieli, którzy lubią się relaksować w wannie z pewnością z niej nie zrezygnują.

Na wannę często decydują się rodziny z dziećmi ze względu na upodobanie najmłodszych do długiego przesiadywania w wodzie. Dzieci traktują wanny jako domowy plac zabaw lub basen, a rodzice chętnie pozwalają im spędzać w nich dłuższy czas, aby mieć chwilę dla siebie.

Na rzecz natrysku z wanien rezygnują z kolei osoby starsze. Najchętniej wybierają te bez brodzika, bo wygodniej się nich korzysta, szczególnie przy problemach z poruszaniem się czy dolegliwościach bólowych. Płaska powierzchnia podłogi bez progu minimalizuje ryzyko potknięcia się. Poza tym pod prysznicem możemy postawić taboret i kąpać się na siedząco. Dzięki temu, że odpływ liniowy znajduje się na jednym poziomie z podłogą ryzyko potknięcia się w trakcie kąpieli jest mało prawdopodobne. Wszystko to sprawia, że natrysk wyposażony w odwodnienie liniowe jest bardziej bezpieczny i wygodny w użytkowaniu.

 

Wanna może spełniać dwie funkcje. Umożliwia zarówno wzięcie szybkiego prysznica, jak i dłuższej, relaksującej kąpieli. Na rynku dostępnych jest coraz więcej elementów wyposażenia, które pozwalają odgrywać wannom dwie role. Na przykład zasłony natryskowe czy parawany nawannowe zapobiegają rozchlapywaniu wody w trakcie prysznica. Doskonałym przykładem wielofunkcyjności wanien są pojawiające się coraz częściej modele kolumn natryskowych, które mają wbudowaną wylewkę umożliwiającą szybkie nalanie wody.


Jaka wanna – w zabudowie czy wolnostojąca?

Wanna w zabudowie, przysunięta do jednej, dwóch lub trzech ścian, daje możliwość doposażenia jej w parawan, który będzie chronił podłogę przed zamoczeniem podczas prysznica. Do takiego modelu pasować będzie kolumna lub inny zestaw natryskowy, z którego możemy korzystać w dwojaki sposób. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest większa łatwość utrzymania czystości niż w modelach wolnostojących, które należy myć ze wszystkich stron. Jeśli zdecydujemy się na wersję z wyciętymi otworami na baterię lub obudowę wokół wanny wykonaną z płytek powinniśmy przyjrzeć się ofercie baterii 3-otworowych lub 4-otworowych. Prezentują się one zdecydowanie bardziej nowocześnie niż tradycyjne modele ścienne, a wąż natryskowy jest w nich niewidoczny (schowany pod wanną) co daje estetyczny efekt. Ciekawym rozwiązaniem są baterie wannowe ścienne ze składaną wylewką, która pełni dodatkowo funkcję przełącznika. Po złożeniu strumień przekierowywany jest na słuchawkę. Poza tym po napełnieniu wanny baterię można złożyć i wygodnie się położyć bez ryzyka, że uderzymy się w wystające jej części.

Wanna wolnostojąca wymaga więcej miejsca. Prezentuje się najlepiej w przestrzennych pokojach kąpielowych, w których możemy sobie zapewnić swobodny dostęp do wanny z każdej ze stron. Modele tego typu wyglądają wyjątkowo elegancko, zarówno te o nowoczesnych kształtach, jak i te w wersji retro. Do kompletu najlepiej dobrać wysoką, stojącą baterię wannową. To modele wyposażone w standardzie również w zestaw natryskowy. Jeśli kształt wanny wolnostojącej na to pozwala, nie ma przeszkód aby przysunąć ją jednym bokiem do ściany. Wówczas możemy zdecydować się na baterię ścienną lub podtynkową.


Prysznic z brodzikiem czy bez?

W mniejszych łazienkach zdecydowanie dominują natryski. Wybierane są przede wszystkim ze względu na oszczędność miejsca. Wbrew pozorom prysznic daje szerokie pole aranżacyjne oraz użytkowe. Podstawową sprawą jest wybór pomiędzy brodzikiem, a odpływem liniowym. Nie zawsze jest to jednak kwestia estetyki, ale często nasz wybór uzależniony jest od możliwości montażowych. Szczególnie w blokach, na kondygnacjach powyżej parteru strop może być zbyt niski, aby dało się w niego wpuścić odwodnienie. Zanim zdecydujemy się na zakup sprawdźmy czy model nawet o niskiej zabudowie jak Basso będzie odpowiedni do naszej łazienki. Prysznic bez brodzika poza tym, że wygląda nowocześnie jest zdecydowanie łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Brak progów i zakamarków sprawia, że na podłodze nie gromadzą się zanieczyszczenia czy resztki kosmetyków.Prysznic z brodzikiem możemy zamontować w niemal każdej łazience. Obecnie oferta kabin jest naprawdę bardzo szeroka i takie rozwiązanie wcale nie odbiega estetyką od natrysków wyłożonych płytkami. Brodziki przybierają różne kształty i wykonywane są z estetycznych i wytrzymałych materiałów, najczęściej z akrylu, emaliowanej stali, konglomeratu, a nawet z granitu. Różne kształty ( w tym modele asymetryczne i wielokątne) i rozmiary umożliwiają usytuowanie prysznica w dowolnym miejscu łazienki. Również rodzaj drzwi może mieć niebagatelne znaczenie w kontekście wygody użytkowania natrysku. Możemy wybierać pomiędzy drzwiami suwanymi, uchylnymi, wahadłowymi oraz harmonijkowymi. O kabinie z brodzikiem o podwyższonych krawędziach powinni pomyśleć rodzice małych dzieci. Odcinając odpływ wody, prysznic może posłużyć jako wanienka. Poza tym można w nim zostawiać pranie do namoczenia czy wygodnie wykąpać psa. Obecnie ogromną popularnością cieszą się kabiny natryskowe typu walk-in. Ich główną zaletą jest bez wątpienia nowoczesny, minimalistyczny wygląd, który szczególnie pasuje do wnętrz w stylu industrialnym.

 

Najbardziej oczywistym wyborem armatury do wnęk prysznicowych są modele z górną deszczownią. Ze względu na oszczędność miejsca często sięgamy po komplety podtynkowe. One również, tak jak kabiny natryskowe, mają umożliwić estetyczne i funkcjonalne zaaranżowanie łazienki, nie zabierając przy tym cennej przestrzeni nie krępującej naszych ruchów. Kolumny natryskowe zajmują nieco więcej miejsca, ale również prezentują się efektownie, szczególnie w kolorowych wykończeniach. Jeśli od prysznica oczekujemy czegoś więcej, wybierzmy armaturę z dodatkowymi funkcjonalnościami. Dzięki bateriom termostatycznym zaoszczędzimy czas i wodę potrzebne na ustawienie optymalnej temperatury. Zestawy natryskowe ze słuchawkami (a także deszczowniami) z możliwością przełączania strumieni pozwalają na wzięcie prysznica o dopasowanej do bieżących potrzeb intensywności.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł

Przeczytaj także:

Porady

Laveo - odpływy liniowe

dodano:

Zadecydowana większość łazienek to pomieszczenie o niewielkim metrażu, w którym nie da się jednocześnie zmieścić i wanny i kabiny prysznicowej. Co więcej, w niektórych łazienkach trzeba się sporo nagłowić nad jej aranżacją, by była zarówno funkcjonal…

czytaj więcej

Porady

ABC natrysku, czyli co jak się nazywa?

dodano:

Prysznic to zdecydowanie najczęściej spotykane rozwiązanie w naszych łazienkach. Po pierwsze, ze względu na ograniczoną przestrzeń, szczególnie w blokach i po drugie, ze względu na wygodę użytkowania. Nawet jeśli mamy wystarczająco dużą łazienkę…

czytaj więcej

Trendy i inspiracje

Co trzeba wiedzieć o bateriach podtynkowych?

dodano:

Baterie podtynkowe zaczęły pojawiać się pod prysznicem, żeby maksymalnie powiększyć i wykorzystać przestrzeń w wąskich kabinach i uniknąć uderzania o wystającą baterię. Jedyną możliwością na zaoszczędzenie miejsca okazało się włożenie wszystkiego co…

czytaj więcej