wróć do listy wróć

Zlewozmywakowe ABECADŁO, czyli co jest czym

dodano:

Zlewozmywaki

Prędzej czy później niemal każdy z nas stanie przed koniecznością wyboru zlewozmywaka do własnej kuchni. O ile nie mamy problemu z decyzją co do wyglądu zlewu, tak dodatkowe funkcjonalności mogą przysporzyć problemów. W artykule poniżej przedstawiamy podstawowe pojęcia dotyczące zlewozmywaka, znajomość których pozwoli podjąć świadomą decyzję co kupić.

Co to jest KOMORA wie każdy, natomiast nie wszyscy orientują się jakie mogą być ich kombinacje. Ze względu na ich liczbę rozróżniamy 3 rodzaje zlewozmywaków: jedno-, dwu- i półtorakomorowe. Zanim zdecydujemy, którą opcję wybrać należy sprawdzić jaką ilością miejsca dysponujemy oraz zastanowić się z jaką intensywnością i w jakim najczęściej celu ze zlewozmywaka korzystamy.

Kolejnym kryterium, na podstawie którego możemy podzielić zlewy jest OCIEKACZ. Służy on głównie do suszenia naczyń lub umytych produktów spożywczych. Do wyboru mamy modele z ociekaczem pełnym, półociekaczem (zwanym również krótkim) lub bez niego. Należy wspomnieć, że zdecydowanej większości przypadków, aby ociekacz spełniał swoją funkcję i odprowadzał wodę na jego powierzchni znajdują się specjalne wyżłobienia, które dodatkowo odgrywają rolę dekoracyjną. Płaskie ociekacze z kolei są zawsze nachylone pod odpowiednim kątem względem komory i zachowują pełną funkcjonalność.

SYFON, czyli odpływ, to nic innego jak wyposażenie służące do odprowadzania wody do kanalizacji. Jeśli chcemy wymienić go w posiadanym zlewozmywaku, koniecznie należy zwrócić uwagę na średnicę otworu odpływowego na spodzie komory. Najczęściej spotykane rozmiary to 2 i 3,5 cala.

Zlewozmywaki Laveo w standardzie wyposażone są w syfon SPACE SAVING, który dzięki specjalnie wyprofilowanym rurom przylega do ścianek szafki i pozwala na zaoszczędzenie miejsca i wygodną organizację przestrzeni do przechowywania środków czystości lub ustawienia pojemników do segregacji odpadów.

Za zatrzymanie nieczystości i resztek jedzenia w zlewie – aby nie dostały się do kanalizacji – odpowiada SITKO. To ruchoma część syfonu wkładana do odpływ, dzięki czemu w łatwy sposób możemy usunąć znajdujące się na nim zanieczyszczenia.

Dodatkowy otwór odpływowy umiejscowiony pod górną krawędzią komory to PRZELEW. Zapobiega on przepełnieniu komory i zalaniu kuchennego blatu. Kupując syfon zwróćmy uwagę na kształt przelewu – czy jest on okrągły czy prostokątny.

KOREK to część syfonu, znajdująca się w odpływie. Ma on za zadanie otwieranie i zamykanie odpływ wody w komorze. Najczęściej spotykany jest korek automatyczny, którym sterujemy za pomocą POKRĘTŁA montowanego na blacie zlewu. Przekręcając je w prawo otwieramy odpływ wody, w lewo zamykamy go. Kolejnym rodzajem korków są korki klik-klak, które wymagają bezpośredniego naciśnięcia w odpływie (nie musimy zanurzać w wodzie rąk, do zamknięcia i otwarcia możemy użyć np. trzonka drewnianej łyżki). Trzecim rozwiązaniem jest korek sterowany przyciskiem, który obsługujemy poprzez naciśnięcie przełącznika znajdującego się w blacie zlewu.

 

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł