wróć do listy wróć

ABC armatury, czyli co jest czym

dodano:

Porady

Baterie kuchenną i łazienkowe w swoim domu ma każdy. I każdy prędzej czy później stanie przed decyzją o wyborze nowego modelu. O tym, że bateria baterii nierówna możemy się przekonać, przeglądając podstrony podobnych modeli, ale co oznaczają poszczególne dane i których elementów baterii dotyczą? Jak nazywa się konkretna część? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

Choć baterie różnią się od siebie kształtem, większość części składowych jest ta sama. Największym elementem każdej baterii jest korpus, który odpowiada za jej stabilność i w dużej mierze za wygląd całych serii.

Do odkręcania i zakręcania wody oraz ustawiania temperatury strumienia w większości modeli służy dźwignia. Umiejscowienie dźwigni w poszczególnych modelach wynika z ergonomii i wygody użytkowania. W łazienkowych bateriach stojących znajduje się ona na górze korpusu lub z boku po jego prawej stronie. Modele ścienne z wylewką dźwignie mają również na górze, natomiast dźwignie baterii pod prysznic (bez wylewki) umieszczone są z przodu korpusu i skierowane są w dół. W większości modeli kuchennych z uwagi na wielofunkcyjne i wysokie wylewki ułatwiające korzystanie ze zlewozmywaka dźwignie znajdują się z boku baterii, w dolnej części korpusu.
Dźwignia to najbardziej charakterystyczny element dekoracyjny każdej baterii, a jej ostatecznemu  kształtowi projektanci często poświęcają najwięcej czasu i uwagi.

Na dźwigni znajduje się oznaczenie wody – z reguły ciepła (kolor czerwony) po lewej lub z przodu, zimna (kolor niebieski) po prawej lub z tyłu. Piszemy „z reguły”, bo – szczególnie w starym budownictwie, instalacja hydrauliczna może okazać się niemałym zaskoczeniem, więc nie należy sugerować się kolorem znaczników podczas podłączania baterii do instalacji. Zdarza się, że oznaczenie umieszczane jest na gumowej zatyczce lub zaślepce zabezpieczającej śrubkę pozwalającą dostać się do serca baterii czyli głowicy.

Najbardziej wystająca część baterii, z której leci woda to wylewka. Jej długość jest jednoznaczna z zasięgiem baterii. Wylewki mogą być stałe, ruchome (obrót o 360 stopni), elastyczne, wyciągane lub składane.

W otworze na końcu wylewki znajduje się aerator – inaczej perlator lub napowietrzacz, czyli specjalne „sitko” napowietrzające wylatującą z baterii wodę. Dzięki zwiększeniu objętości strumienia zużywamy mniej wody, co przekłada się również na obniżenie wysokości rachunków. Aeratory, choć niewielkich rozmiarów mogą mieć dodatkowe, bardzo przydatne funkcje. Jedną z nich jest system antykamień, który szczególnie przyda się przy twardej wodzie. Dzięki specjalnym silikonowym wypustkom, wapienny osad ograniczający drożność baterii wykruszymy, przeciągając po perlatorze palcem. Aeratory ruchome z możliwością zmiany nachylenia pozwalają na delikatne regulowanie kąta wypływu wody z wylewki, co szczególnie przyda się posiadaczom umywalek o nietypowych kształtach. Korekta strumienia pomoże zminimalizować np. rozpryskiwanie wody o dno lub ścianki umywalki.

Perlatory odkręcimy specjalnym kluczykiem, który często dołączany jest do opakowania lub np. monetą – modele ze specjalnym, podłużnym otworem. 

W bateriach wannowych i niektórych modelach kuchennych znajduje się przełącznik funkcji, w formie pokrętła, „grzybka” lub przycisku. W łazience odpowiada on zazwyczaj za przekierowywanie wypływu wody pomiędzy wylewką a zestawem natryskowym. Najczęściej występuje jako przekręcana mini-dźwignia, czyli wersja ceramiczna, co oznacza, że działa bez względu na intensywność strumienia. Przełącznik ciśnieniowy, który wyciągamy do góry aby woda leciała ze słuchawki, wymaga odpowiedniego ciśnienia, aby nie opaść i pozostać we właściwej pozycji.

Przełącznikami funkcji w kranach zlewozmywakowych zmienimy rodzaj strumienia z podstawowego stałego na deszczowy. Przyciski najczęściej znajdują się na końcu wylewki, aby wygodnie było nam zmieniać strumienie w trakcie zmywania.

W opakowaniu większości baterii znajdują się ozdobne maskownice lub pierścienie, które pozwalają na estetyczne wykończenie montażu baterii w miejscach podłączenia do instalacji hydraulicznej. W modelach ściennych rozety są dwie i mają głębokość umożliwiającą schowanie wystającej ze ściany krzywki. Baterie stojące zaopatrywane są w wąski pierścień, który należy umieścić na samym dole, przy balcie lub powierzchni zlewu lub umywalki. Jest on nieco większy od średnicy otworu potrzebnego do zamontowania kranu i ma zakrywać ewentualne jego postrzępione krawędzie, a w połączeniu ze znajdującą się w nim uszczelką zapobiegać przedostawaniu się wody. Największe, płaskie maskownice dołączone są do baterii podtynkowych. Ich zadaniem jest pokrycie całej powierzchni boxu i umożliwienie szybkiego dostania się do jego wnętrza.

Korek klik-klak jest częścią kompletu jaki otrzymujemy po zakupie baterii umywalkowej (stojącej, nablatowej oraz podtynkowej). Standardowo jest to wersja bez przelewu, więc jeśli umywalka taki przelew ma, to korek należy wymienić na wersję uniwersalną z otworem. Zaletą kompletnego zestawu bateria + korek jest to, że mamy pewność idealnego dopasowania odcienia obu produktów, co szczególnie ważne w przypadku armatury kolorowej: czarnej, złotej lub grafitowej. Klik-klak oznacza, że odpływ wody w umywalce zamkniemy i otworzymy pojedynczym naciśnięciem.


To czego nie widać

Głowica, która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie baterii sanitarnej, znajduje się pod dźwignią i mocowana jest do korpusu za pomocą nakrętki przykrytej ozdobnym pierścieniem. Średnica głowicy, która podawana jest w produktowej specyfikacji technicznej nie ma wpływu na parametry baterii czy klasę przepływu. Jej rozmiar będzie przydatny np. wtedy kiedy będziemy wymieniać ją na nową.

 

Najbardziej trwałymi, zapewniającymi długie i bezproblemowe użytkowanie baterii są głowice ceramiczne. Gwarantują płynność obsługi i charakteryzują się długą żywotnością. W bateriach Laveo stosowane są wysokiej jakości głowice renomowanego hiszpańskiego producenta firmy QUORE. Bardziej zaawansowanymi technologicznie są głowice termostatyczne. Ich konstrukcja umożliwia ustawienie stałej, komfortowej dla nas temperatury wody. Dzięki temu ryzyko poparzenia zbyt gorącym strumieniem jest znacznie zminimalizowane. Z tego względu baterie termostatyczne polecane są w szczególności osobom starszym oraz rodzinom z małymi dziećmi. W obu tych przypadkach sprawdzi się również kran z głowicą stopniową, która zapobiega zbyt mocnemu odkręceniu wody. Pierwszy stopień pozwala na uzyskanie mniejszego ciśnienia, przez co ograniczamy zużycie wody co przenosi się na oszczędności w domowym budżecie. Do odkręcenia wody o większej intensywności należy użyć nieco więcej siły, odchylając dźwignię na drugi stopień.

W modelach baterii jednouchwytowych głowica pełni funkcję mieszacza, czyli łączy ze sobą strumienie wody zimnej i ciepłej, których proporcje regulujemy dźwignią. W modelach z dwoma pokrętłami woda mieszana jest w korpusie baterii.

W zależności od sposobu montażu w komplecie z konkretnym modelem znajdują się części niezbędne do prawidłowej ich instalacji. Baterie ścienne podłączamy do wody za pomocą mimośrodu/krzywki/konika o charakterystycznym schodkowym kształcie. Stopień pomiędzy gwintowanymi końcami ułatwia ustawienie baterii we właściwym, wypoziomowanym ułożeniu.

Baterie stojące Laveo, zarówno te przeznaczone do łazienek jak i kuchni, mają system łatwego montażu. Składa się on z dwóch elementów: tulei i gwintowanej nakrętki. W trakcie montażu należy zwrócić uwagę na strukturę nakrętki. Na niektórych z nich jest widoczny gładki uskok, dzielący gwint na dwie nierówne części. W takim przypadku węższą wkręcamy w korpus, a dłuższa służy do nakręcenie tulei. Do przykręcenia baterii za pomocą systemu łatwego montażu nie używamy żadnych narzędzi – wystarczy siła ludzkich (męskich lub kobiecych) rąk.

Większość baterii podtynkowych wyposażona jest w specjalistyczny box podtynkowy. To nic innego jak wykonana z tworzywa sztucznego obudowa, zabezpieczająca korpus baterii, którą montuje się w całości w ścianie. Box przykrywany jest ozdobną maskownicą, którą łatwo zdjąć w razie potrzeby konserwacji lub wymiany części.




Stojące modele baterii zlewozmywakowych i umywalkowych do instalacji hydraulicznej podłączone są wężykami przyłączeniowymi. Są elastyczne, wzmocnione metalowym oplotem. Końcówkę z szybkozłączką wkręcamy (bez użycia narzędzi!) do znajdujących się w baterii rurek, natomiast nakrętkami przykręcamy wężyki do rur z ciepłą i zimną wodą.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
50% osób określiło artykuł jako pomocny

Przeczytaj także:

Porady

ABC natrysku, czyli co jak się nazywa?

dodano:

Prysznic to zdecydowanie najczęściej spotykane rozwiązanie w naszych łazienkach. Po pierwsze, ze względu na ograniczoną przestrzeń, szczególnie w blokach i po drugie, ze względu na wygodę użytkowania. Nawet jeśli mamy wystarczająco dużą łazienkę…

czytaj więcej

Porady

Dobra słuchawka natryskowa - jak ją wybrać ?

dodano:

Słuchawka natryskowa, choć niewielka i niepozorna, to bardzo istotny element wyposażenia łazienki. Korzystamy z niej niezwykle często i warto przyjrzeć się jej z bliska, tym bardziej, że nie zawsze ta, którą kupujemy z zestawem prysznicowym nam odpow…

czytaj więcej

Porady

Co wybrać pod prysznic – przegląd rozwiązań

dodano:

Remont łazienki do czasochłonne i dość kosztowne przedsięwzięcie. Dlatego, kiedy przychodzi nam zmagać się z materią, dobrze, abyśmy na etapie projektu wnętrza kierowali się ponadczasowością, a nie modą. Ponieważ głównym problemem mieszkaniowym…

czytaj więcej