wróć do listy wróć

Dobra słuchawka natryskowa - jak ją wybrać ?

dodano:

Porady

Słuchawka natryskowa, choć niewielka i niepozorna, to bardzo istotny element wyposażenia łazienki. Korzystamy z niej niezwykle często i warto przyjrzeć się jej z bliska, tym bardziej, że nie zawsze ta, którą kupujemy z zestawem prysznicowym nam odpowiada. Na szczęście słuchawki to stosunkowo niedroga cześć armatury łazienkowej i możemy sobie pozwolić na wymianę modelu, który nam nie do końca odpowiada. Wbrew pozorom słuchawka ma wiele do zaoferowania.


Dostępność

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, w każdym zestawie natryskowym czy kolumnie możemy bez problemu wymienić słuchawkę. Zdarza się, że podoba nam się jakaś kolekcja armatury, ale pojedyncze jej elementy chętnie wymienilibyśmy na bardziej funkcjonalne. Ze słuchawkami będzie stosunkowo najłatwiej, bo zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku ma standardowy rozmiar gwintu, dzięki czemu podłączymy ją do niemal każdego węża.
Jeśli nie odpowiada nam kształt czy dostępne rodzaje strumieni możemy dobrać model dopasowany kolorystycznie z zupełnie innej serii. Nie musimy też trzymać się sztywno konkretnego kształtu – tylko od nas zależy czy do kwadratowej kolumny podepniemy zaokrągloną słuchawkę.
Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?


Wielofunkcyjność

Słuchawki natryskowe mogą mieć więcej niż jeden strumień. Najbardziej popularne wersje to słuchawki 3- i 5-funkcyjne, choć zdarzają się produkty, które proponują jeszcze więcej opcji. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że przeważnie nasi klienci niezależnie od możliwości jakie daje im słuchawka prysznicowa, korzystają z maksymalnie dwóch jej ustawień.

Wracając do wielofunkcyjności, najczęściej spotykanymi rodzajami strumieni w słuchawkach natryskowych są:

  1. Deszczowy ( seria Pola). Standardowy strumień, który zapewnia optymalne wykorzystanie prysznica do codziennych kąpieli.
  2. Mgiełka wodna (w słuchawkach serii Pretto). Najdelikatniejszy ze wszystkich strumieni. Idealny do zraszania twarzy i wrażliwych lub podrażnionych miejsc.
  3. Mieszany (seria Fino) – połączenie dwóch intensywności wypływu wody. Umożliwia skorzystanie z dwóch rodzajów strumienia na raz w pośrednim ustawieniu przełącznika.  
  4. Hydromasaż (min. w słuchawkach Zorita). Intensywny strumień wody, który skutecznie rozluźnia napięte mięśnie. Wpływa też pozytywnie na ujędrnienie ciała, co szczególnie docenią kobiety.
  5. Miękki (słuchawki Cers). Powstaje przez napowietrzenie wody. Będzie odpowiedni dla tych, którzy chcąc się zrelaksować lubią spędzać pod prysznicem długie chwile.
  6. Kaskadowy (seria Tivano). Szeroki, jednostajny strumień, który często wykorzystywany jest w basenach w SPA.

Poza możliwością zmiany intensywności strumieni, w słuchawkach prysznicowych warto szukać systemu antykamień. Specjalne silikonowe wypustki umożliwiają szybkie i wygodne usuniecie wapiennego osadu pozostawionego przez zbyt twardą wodę, która jest zmorą polskich domów. Wystarczy przeciągnąć kilkakrotnie dłonią po powierzchni słuchawki, aby wykruszyć zalegające zanieczyszczenia. Czyszczenie należy przeprowadzać regularnie nawet jeśli nie zauważamy widocznych oznak zanieczyszczenia, bo osad może zapychać dysze co sprawia, że słuchawka traci drożność, przez co jest mniej efektywna.

Specjalnym modelem pod względem czyszczenia jest słuchawka Cers, gdzie zastosowano w zasadzie samoczyszczący system usuwający osad wapienny. To specjalne igiełki uruchamiane przyciskiem, które wypychają brud na zewnątrz.

Do czego ta słuchawka ?


Choć w większości przypadków słuchawka kojarzy nam się jednoznacznie z prysznicem warto podłączyć ja również w łazienkach wyposażonych w wanny. Niemal każdy model baterii wannowej daje możliwość podłączenia zestawu natryskowego. Od spodu baterii przykręcamy wąż natryskowy, a do węża słuchawkę. W takim zestawieniu z baterią wannową mamy kilka opcji do wyboru. W zależności od dostępnego miejsca i naszych indywidualnych przyzwyczajeń możemy wybrać zestaw punktowy, na drążku, a nawet kolumnę prysznicową.

Ostatni zestaw, choć nieoczywisty, okazuje się zdecydowanie najbardziej funkcjonalny. Popularne jest łączenie baterii wannowych z kolumnami w łazienkach, w których na wannach montuje się specjalne parawany zapobiegające rozchlapywaniu wody na podłogę. Dzięki takiemu połączeniu możemy w komfortowy sposób brać szybkie prysznice, a w razie potrzeby relaksującą kąpiel.

Mniejsze zestawy – na drążku i punktowe – przydadzą się w zasadzie w każdej łazience. Wygodnie spłukać włosy, napełnić wiadro wodą czy opłukać umytą wannę, umywalkę, a nawet sedes.

Nowa słuchawka daje również dodatkowe możliwości aranżacyjne. Możemy ją dobrać do zamontowanej w łazience armatury albo postawić na kontrastowe połączenie zarówno pod kątem kształtu, jak i koloru. Na przykład złota słuchawka z czarną kolumną może w bardzo widoczny sposób odmienić wnętrze łazienki.

Niezależnie od tego, które połączenie wybierzecie do swojej łazienki, słuchawka będzie odgrywała w nim rolę kluczową. Warto więc poświęcić jej więcej uwagi.udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
100% osób określiło artykuł jako pomocny