wróć do listy wróć

ABC natrysku, czyli co jak się nazywa?

dodano:

Porady

Prysznic to zdecydowanie najczęściej spotykane rozwiązanie w naszych łazienkach. Po pierwsze, ze względu na ograniczoną przestrzeń, szczególnie w blokach i po drugie, ze względu na wygodę użytkowania. Nawet jeśli mamy wystarczająco dużą łazienkę żeby zmieścić w niej wannę, to najczęściej montujemy w niej (lub w mniejszej dodatkowej łazience) jeszcze natrysk.


Wybór rozwiązań pod prysznic w porównaniu z innymi strefami jest dość duży. W pierwszej kolejności powinniśmy się zdecydować czy interesuje nas rozwiązanie natynkowe czy podtynkowe. Pierwsza opcja jest bardziej uniwersalna, bo wymiana nie musi wiązać się z remontem, a do instalacji nowego modelu możemy wykorzystać stare otwory montażowe. Decydując się na baterie podtynkową, musimy liczyć się z tym, że zamontowanie jej wymaga ingerencji w ścianę i bez generalnego remontu jest to właściwie niemożliwe.

Co wybrać pod prysznic – przegląd rozwiązań znajdziesz tutaj >>>

Rodzaje natrysków natynkowych

Podstawowe modele natryskowe możemy podzielić na trzy kategorie: kolumny, zestawy na drążku oraz zestawy punktowe. Każdy z nich – poza kolumnami zintegrowanymi – wymaga podłączenia osobnej baterii natryskowej (lub wannowej), co z jednej strony wiąże się z koniecznością poświęcenia dodatkowego czasu na poszukiwania modelu idealnego, ale z drugiej daje większe możliwości aranżacyjne.


Z czego składa się kolumna natryskowa?
Budowa każdej kolumny jest w zasadzie taka sama. Modele z poszczególnych serii mogą różnić się między sobą dodatkowymi elementami składowymi, które zwiększają funkcjonalność i komfort użytkowania.
  • Drążek to podstawa kolumny. Na nim opierają się wszystkie jej części. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to czy da się regulować jego długość, co pozwala na dopasowanie kolumny do wzrostu użytkowników, szczególnie tych wysokich. Drążki mają zazwyczaj długość 95 cm, a możliwość regulacji wysokości górnej deszczowni może zwiększyć ją aż do 1,5 metra.
  • Górna deszczownia z reguły ma tylko jeden, deszczowy strumień, natomiast zdarzają się modele wielofunkcyjne, jak np. kolumna Kvadrato. Rodzaj strumienia zmieniamy, przekręcając deszczownię zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Specjalny przegub kulowy pozwala na zmianę nachylenia kąta deszczowni i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb. Gro deszczowni wyposażona jest w system antykamień w postaci silikonowych wypustek, po których przesuwamy dłonią, wykruszając wapienny osad i zapewniając drożność dysz.
  • Słuchawka jest najczęściej wykorzystywanym elementem kolumny. Służy nam nie tylko podczas kąpieli, ale również w trakcie porządków (opłukujemy nią kabinę, płytki po umyciu czy napełniamy wiaro przed mopowaniem podłogi). Najbardziej popularne są słuchawki 3-funkcyjne, które dają nam możliwość wyboru intensywności strumienia za pomocą znajdującego się na niej przełącznika. Słuchawki prysznicowe również bardzo często mają system antykamień


O tym jak wybrać słuchawkę natryskową przeczytacie tutaj >>>

  • Wąż prysznicowy jest połączeniem słuchawki z instalacją hydrauliczną. Niezależnie od modelu kolumny ma długość 150 cm zapewniającą pełną swobodę ruchów w trakcie kąpieli. Dobry wąż powinien mieć system antyskręt, który zapobiega nieestetycznemu plątaniu się i ułatwia odłożenie słuchawki do uchwytu. Węże prysznicowe mogą mieć formę rozciągliwą zwiększającą ich długość o ok. 30 cm.
  • Uchwyt na słuchawkę zamontowany jest na drążku pomiędzy uchwytami mocującymi. Pokrętło umożliwia zmianę wysokości i zapewnia stabilne przymocowanie uchwytu. Końcówka z miejscem na słuchawkę pozwala na zmianę nachylenia i ustawienie słuchawki pod wygodnym kątem.
  • Przełącznik funkcji to niewielka, dwustopniowa dźwignia odpowiadająca za przekierowanie strumienia między słuchawką a deszczownią. Zwykle umieszczony jest na samym dole kolumny, aby wygodnie było go używać. Większość przełączników, to przełączniki ceramiczne działające bez względu na ciśnienie wody. Innym typem są przełączniki w postaci przycisków. W wyjątkowych przypadkach – szczególnie gdy mamy do czynienia z większą liczbą możliwości przełączania, może przybierać inne formy, jak np. pierścień w kolumnie Rubio (deszczownia – słuchawka – wylewka) 
  • Uchwyty mocujące odpowiadają za stabilne zamontowanie kolumny do ściany. Przez znajdujące się w nich otwory przechodzi drążek kolumny. Jeśli mamy zamiar wymienić natrysk na nowy, zadbajmy o to żeby kolumna miała regulowany rozstaw mocowań. Dzięki temu do montażu będziemy mogli wykorzystać stare otwory.
  • Wężyk przyłączeniowy odpowiada za podłączenie wybranej baterii (w modelach bez niej) do kolumny, zapewniając przepływ wody. Standardowa długość węża podłączeniowego to 70 cm i pozwala na dostosowanie odległości między kolumną a baterią do indywidualnych potrzeb.
  • Bateria zintegrowana z kolumną to łącznik z instalacją hydrauliczną. Większość modeli to wersje natryskowe (bez wylewki), ale znaleźć można też kolumny wyposażone w wylewkę jak w serii Rubio, które są idealne do wanien z parawanem.
    Bateria w kolumnie prysznicowej może występować w wersji termostatycznej, w której ustawiamy stałą temperaturę wody. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko poparzenia i wpływa na oszczędność w zużyciu wody.
  • Elementy dodatkowe to różnego rodzaju wyposażenie zwiększające funkcjonalność kolumny. Najczęściej spotykane to mydelniczka, półka na kosmetyki lub wieszaki na myjki czy gąbki. (Cers, Drop, Fino)

Z czego składa się zestaw na drążku?
Zestawy natryskowe na drążku to nic innego jak kolumna pozbawiona górnej deszczownicy. Każdy składa się, jak sama nazwa wskazuje, z drążka montowanego do ściany za pomocą dwóch uchwytów. Drążki mają zazwyczaj długość 70 cm, która zapewnia szeroki zakres regulacji wysokości słuchawki. Na drążku znajduje się również uchwyt z otworem na słuchawkę, który możemy przesuwać na całej długości drążka pomiędzy uchwytami mocującymi. Uchwyt daje też możliwość zmiany nachylenia kąta słuchawki. Nieodłącznym elementem zestawu jest wąż natryskowy przymocowany do słuchawki.


Z czego składa się zestaw punktowy?
W punktowym zestawie prysznicowym znajdują się trzy elementy. To słuchawka z wężem oraz mocowany do ściany uchwyt punktowy na słuchawkę, od którego wzięła się nazwa kompletu. W tym przypadku jeśli zależy nam na możliwości regulacji kąta nachylenia, należy jednak zwrócić uwagę na typ uchwytu, ponieważ nie wszystkie ją oferują.
Wszystkie prysznicowe zestawy natynkowe możemy łączyć z trzema rodzajami baterii – ściennymi natryskowymi, wannowymi oraz natryskowymi podtynkowymi. Najbardziej popularny komplet tworzą kolumna lub zestaw na drążku ze ścienną baterią natryskową. Zestawy punktowe zazwyczaj łączy się z bateriami wannowymi i wykorzystuje właśnie w łazienkach bez natrysku, wyposażonych w wannę. Mniej popularnym połączeniem są zestawy natryskowe z podtynkowymi bateriami prysznicowymi.



Z czego składa się zestaw podtynkowy?
Strefa prysznica to kolebka natryskowych kompletów podtynkowych, które powstały z myślą o oszczędności miejsca w kabinie. Ze względu na ograniczona przestrzeń, wszystko co możliwe zostało schowane pod płytki. Przy okazji udało się stworzyć baterie, które łatwo się czyści, ponieważ tworzą niemal jednolita powierzchnię ze ścianą. Komplety o podtynkowym sposobie montażu to rozwiązanie nowoczesne pod względem użytkowym, jak i wizualnym, nie dziwi więc stale rosnąca ich popularność.

Każdy natryskowy system podtynkowy składa się z trzech elementów: baterii, deszczowni oraz zestawu natryskowego.

  • Bateria to serce zestawu. Odpowiedzialna jest za włączanie i wyłączanie wody, regulację temperatury i ciśnienia strumienia oraz przełączanie go pomiędzy deszczownicą a słuchawką. W najbardziej popularnych wersjach jednouchwytowych mamy klasyczną dźwignię umieszczona na dole oraz przełącznik funkcji na górze. Ten ostatni występuje w formie pokrętła ceramicznego, ciśnieniowego grzybka (w tym przypadku istotna jest odpowiednia intensywność strumienia) lub osobnych dla każdej funkcji przycisków. 

  • Aby jak najbardziej ułatwić montaż oraz zagwarantować swobodny dostęp do ukrytych w ścianie elementów większość baterii podtynkowych wyposażona jest w specjalistyczny box. To obudowa wykonana z wytrzymałego tworzywa, którą zabudowuje się w ścianie. Od zewnątrz przykrywana jest ozdobną maskownicą, po zdjęciu której zyskujemy swobodny dostęp do elementów wymagających konserwacji czy wymiany, bez konieczności kucia płytek. 
   
  • Deszczownia znajduje się na górze zestawu. Montowana jest przeważnie do ściany za pomocą wylewki, natomiast wymiana wylewki na wersję sufitową umożliwi zwieszenie jej od góry. Deszczownica przymocowana jest za pośrednictwem przegubu kulowego, który daje możliwość ustawienia jej pod kątem, tak aby kąpiel była jak najbardziej komfortowa. Ze względu na twardą wodę warto wybrać model z systemem antykameń, który umożliwia wykruszenie osadu z dysz, przeciągając ręką po sylikonowych wypustkach.
  • Zestaw natryskowy, czyli słuchawka z 1,5-metrowym wężem prysznicowym to element niemal identyczny jak w kolumnie czy zestawach natryskowych. Jedyną różnicą jest uchwyt, który w podtynkach zastąpiony został specjalnym przyłączem kątowym. Pełni od podwójną funkcję – jest uchwytem dla słuchawki oraz podłączeniem do instalacji hydraulicznej. Klasyczny wąż ma długość 150 cm i wyposażony jest w system antyskręt zapobiegający skręcaniu się podczas użytkowania.

Szczegółowe informacje o bateriach podtynkowych znajdziecie tutaj >>>

Choć większość modeli z poszczególnych kategorii produktowych jest do siebie bardzo podobna pod względem budowy, to zdarzają się konstrukcyjne wyjątki, które poza oryginalnym wyglądem zwiększają funkcjonalność natrysku. Przykładem takiego niekonwencjonalnego zestawu jest Muro – bateria wannowo-natryskowa, którą możemy zamontować na trzy różne sposoby: bez górnej deszczowni (wersja wannowa), bez wylewki (wersja natryskowa). Instalując zestaw w całości zachowujemy funkcję wannowe i prysznicowe, co sprawia, że model idealnie sprawdzi się w łazienkach z wanną i parawanem. W takim przypadku dobrym wyborem będzie też kolumna Rubio, która jako jedna z nielicznych na rynku ma wbudowaną wylewkę, którą bez problemu napełnimy wannę.

Wszystkie modele natryskowe możemy z powodzeniem łączyć z wannami, kabinami wyposażonymi w brodziki czy typu walk-in, w których mamy możliwość stworzenia ciekawego zestawu z odpływem liniowym.











udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
100% osób określiło artykuł jako pomocny

Przeczytaj także:

Porady

Dobra słuchawka natryskowa - jak ją wybrać ?

dodano:

Słuchawka natryskowa, choć niewielka i niepozorna, to bardzo istotny element wyposażenia łazienki. Korzystamy z niej niezwykle często i warto przyjrzeć się jej z bliska, tym bardziej, że nie zawsze ta, którą kupujemy z zestawem prysznicowym nam odpow…

czytaj więcej

Trendy i inspiracje

Co trzeba wiedzieć o bateriach podtynkowych?

dodano:

Baterie podtynkowe zaczęły pojawiać się pod prysznicem, żeby maksymalnie powiększyć i wykorzystać przestrzeń w wąskich kabinach i uniknąć uderzania o wystającą baterię. Jedyną możliwością na zaoszczędzenie miejsca okazało się włożenie wszystkiego co…

czytaj więcej

Porady

Co wybrać pod prysznic – przegląd rozwiązań

dodano:

Remont łazienki do czasochłonne i dość kosztowne przedsięwzięcie. Dlatego, kiedy przychodzi nam zmagać się z materią, dobrze, abyśmy na etapie projektu wnętrza kierowali się ponadczasowością, a nie modą. Ponieważ głównym problemem mieszkaniowym…

czytaj więcej

Porady

Odwodnienie liniowe w łazience, czyli prysznic bez kabiny

dodano:

Mała łazienka wcale nie musi oznaczać miejsca, gdzie nabawimy się klaustrofobii. Jest kilka przystępnych sposobów na zaoszczędzenie drogocennej przestrzeń i zadbanie o zdrowie psychiczne.

czytaj więcej