wróć do listy wróć

Baterie kuchenne - co warto wiedzieć przed wyborem ?

dodano:

Porady

Baterie kuchenne - co warto wiedzieć przed wyborem?
Jak wszystko co wybieramy do naszego domu czy mieszkania, również bateria kuchenna ma się nam przede wszystkim podobać. O zakupie konkretnego modelu decydujemy głównie na podstawie tego czy pasuje on do wystroju wnętrza, a poza tym kierujemy się dotychczasowymi przyzwyczajeniami. Ale jeśli już musimy (lub chcemy) wymienić kran na inny, warto poznać wszystkie funkcjonalności jakie może on nam dać.

Bazowego podziału baterii kuchennych dokonujemy na podstawie sposobu montażu. Najczęściej wybieranymi bateriami są modele stojące, które montuje się albo w wyciętym fabrycznie otworze zlewu albo w kuchennym blacie. Druga opcja to krany ścienne, które z reguły kupuje się ze względu specyfikę instalacji hydraulicznej, która umożliwia tylko ten sposób montażu i nie chcemy jej przerabiać.

Rodzaje wylewek
Wylewki w pierwszej kolejności dzielimy ze względu na ich kształt. Określane są one literami, które przypominają z wyglądu. W wersji stojącej mamy krany z wylewkami typu U, L i F. Baterie ścienne wyposażane są w wylewki S lub C. Jaki typ wybierzemy do swojej kuchni to wyłącznie kwestia gustu. Każda z baterii ma inny rozmiar, więc będzie nam się z nich wygodnie korzystać, a kształt wylewki nie będzie miał większego wpływu na funkcjonalność baterii. Ważną sprawą jest jednak, aby przymierzyć wybrany kran do zlewu z jakim zamierzamy go zestawić i sprawdzić czy wykonywanie codziennych czynności będzie w takim komplecie dla nas komfortowe. Warto podkreślić w tym miejscu, że wylewki wszystkich baterii zlewozmywakowych są ruchome. Oznacza to, że możemy je przekręcić wzdłuż ściany i uzyskać swobodny dostęp do zlewu.

Funkcjonalność
Podstawową funkcjonalnością, na jaką uwagę zwracają użytkownicy baterii zlewozmywakowych, to możliwość zmiany rodzaju strumienia. Standardowo do dyspozycji mamy strumień stały, którym szybko napełnimy garnek i dokładnie opłuczemy naczynia z resztek po jedzeniu. Niektóre modele baterii mają jeszcze strumień deszczowy, który idealnie nadaje się do mycia np. warzyw, owoców czy grzybów. Rozproszona woda pod ciśnieniem dociera do zakamarków i skutecznie wypłukuje piasek. Przełącznik znajduje się zazwyczaj na końcu wylewki.


Wylewki baterii kuchennych mogą być wyciągane, elastyczne lub oplecione specjalną sprężyną. Każda wersja zwiększa zasięg kranu przez co staje się on wygodniejszy w użytkowaniu – na przykład łatwiej, i dokładniej można opłukać komorę zlewu. Opcja wyciągana to nic innego jak schowany pod blatem wąż ze specjalnym obciążnikiem, dzięki któremu niemal samoczynnie powraca on na swoje miejsce. Wylewki elastyczne, którymi łatwo manewrować we wszystkie strony, wykonane są z silikonu. W tym przypadku mamy do wyboru opcję giętką, w której bateria ma specjalny statyw utrzymujący wąż w pozycji minimalizującej ryzyko uszkodzenia. Statyw ma wbudowany magnes ułatwiający sprawne odłożenie wylewki na miejsce. Druga wersja to wylewka elastyczna zachowująca nadany jej kształt. Dzięki temu łatwiej myć ten sam rodzaj naczyń bez konieczności ponownego szukania odpowiedniej pozycji wylewki. Długie, elastyczne węże szczególnie w bardzo wysokich bateriach oplatane są sprężyną, która utrzymuje wylewkę w odpowiedniej pozycji i zapobiega uszkodzeniom na długości. 

Wyjątkowym rodzajem baterii, który powstał z myślą o zlewozmywakach usytuowanych pod oknem są modele składane. Dzięki temu, że ich wylewkę możemy schować do komory zlewozmywaka mamy możliwość otworzenia okna na oścież w celu jego umycia lub przewietrzenia pomieszczenia.

Ekologia
Baterie zlewozmywakowe mogą w wyraźny sposób wpływać na oszczędność wody. Przyczyniają się do tego aeratory Neoperl, zadaniem których jest zwiększenie objętości strumienia przez jego napowietrzenie. Dzięki temu (w porównaniu ze zwykłym modelem) zużywamy podczas tych samych czynności mniej wody. Na oszczędności wpływ ma też klasa przepływu – im jest niższa (najniższa z klas to Z) tym więcej wody oszczędzamy. Pamiętajmy o tym, że baterie proekologiczne mają jeszcze jeden ważny atut. Oszczędzając zużycie wody, ograniczają wysokość rachunków. 
Mało kto wie, że kuchenny kran może mieć też wpływ na zmniejszenie zużycia energii. Działają tak modele z tzw. zimnym startem, w których w wyjściowym, pionowym ustawieniu mieszacza płynie zimna (a nie zmieszana jak w tradycyjnych modelach) woda. Dzięki temu nie podgrzewamy niepotrzebnie strumienia.

Na inny rodzaj oszczędności, który z pewnością odczujemy w naszych portfelach, pozwalają baterie z możliwością podłączenia filtra. Czystą, wolną od zanieczyszczeń, bakterii wodę możemy pić prosto z kranu i nie musimy kupować jej w sklepie. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest ograniczenie zużycia plastiku, który byłby potrzebny do butelkowania wody mineralnej.

Klienci od baterii stalowych oczekują ładnego wzornictwa, trwałości i dobrego stosunku jakości do ceny. Baterie stalowe idealnie wpisują się ich w potrzeby. Wzornictwo - jak już zostało to wspomniane - jest bogate. Trwałość - zapewniona. Podobnie jak w przypadku zlewów, odporność na korozję, działanie wysokich temperatur i działanie czynników mechanicznych jest gwarancją doskonałego wyglądu przez długie lata. Część producentów jak marka Laveo daje na baterie kilkuletnią gwarancję. Stosunek jakości do ceny także jest dobry - wydatek na baterię stalową z pewnością się opłaca.

Właściwie dobrany zestaw (a możliwości aranżacyjne są nieograniczone) zlew + bateria sprawia, że pomieszczenie kuchenne nabiera wyjątkowego i eleganckiego wyglądu, zestaw jest prawdziwą  jego ozdobą. Co ważne - dobry wygląd zachowuje na długie lata.


Cechy dodatkowe
Poza tymi szerzej opisanymi cechami, wybierając baterię kuchenną warto zwrócić uwagę na:
Łatwy montaż – nie wymagający użycia żadnych narzędzi
  • Łatwy montaż – nie wymagający użycia żadnych narzędzi które pozwolą na rozpuszczenie osadów i wydobycie tekstury stali, nadanie jej eleganckiej matowości.
  • Stal nierdzewną jako materiał wykonania – umożliwiającą czyszczenie bardziej inwazyjnymi detergentami
  • System antykamień – umożliwiający wykruszenie wapiennego osadu dłonią
  • Możliwość regulacji kąta wypływu wody – dostosowującą strumień do krzywizny komory zlewozmywaka.
udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
100% osób określiło artykuł jako pomocny