wróć do listy wróć

Dobra armatura – jak czytać piktogramy i jakie cechy ma dobra bateria

dodano:

Porady

Bardzo często zdarza się, że wybierając baterię do kuchni czy łazienki bądź natrysk, poprzestajemy na wizualnych zaletach. Wystarczy, że dana seria nam się podoba i pasuje do stylu, w jakim mamy zamiar wnętrze urządzić. Nawet jeśli niespecjalnie zależy nam na udogodnieniach czy dodatkowych funkcjach i nie mamy zamiaru wczytywać się w szczegółowe opisy poszczególnych modeli i analizować dane techniczne, warto rzucić okiem na piktogramy.

Obrazkowe przedstawienie najważniejszych atutów poszczególnych modeli armatury kuchennej i łazienkowej powstało z myślą o wzrokowcach. Jednak w związku z tym, że jeden symbol może wywoływać różne skojarzenia, podpowiadamy jak czytać i co dokładnie oznaczają piktogramy na naszej stronie internetowej.

Świadectwa


Wszystkie produkty Laveo w kategorii armatura mają "atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego", który gwarancje bezpieczeństwo higieniczne. Oznacza to, że objęte nim produkty mogą być podłączone do instalacji służących przesyłaniu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Baterie oznaczone piktogramem „europejska jakość głowicy” to modele wyposażone w wysokiej klasy głowice ceramiczne hiszpańskiej firmy QUORE – niekwestionowanego lidera w produkcji głowic na świecie. Piktogram oznacza, że dana bateria wyposażona jest w głowicę najwyższej jakości.


Oszczędności


Wszystkie baterie, które mają „małe zużycie wody” oznaczone są miniaturką kranu z ciemną kroplą lub samą kroplą. Oszczędność wody wynika z niskiej klasy przepływu baterii – głównie Z, która oznacza minimalny przepływ na poziomie 9 l/min.

Do zapamiętania! Małe zużycie wody dotyczy głównie baterii umywalkowych oraz zlewozmywakowych. Bateria natryskowe i wannowe wręcz nie powinny mieć niskiej klasy przepływu, ponieważ ich zadaniem jest jak najszybsze napełnienie wanny czy szybkie i dokładne opłukanie mydła w trakcie prysznica.
Specjalne „aeratory Neoperl” napowietrzające strumień wydobywający się z wylewki zwiększają jego objętość, dzięki czemu do tych samych czynności zużywamy mniej wody. Perlator to w uproszczeniu gęste sitko, które dzieli wodę na mniejsze strumienie. Marka Neoperl gwarantuje najwyższą jakość.
Na ograniczenie zużycia wody duży wpływ ma zakręcanie jej w trakcie podstawowych czynności, takich jak np. mycie zębów czy ręczne zmywanie naczyń. Idealnym rozwiązaniem dla zapominalskich są „baterie sensoryczne”, inaczej bezdotykowe. Takie modele są wyposażone zawór bezpieczeństwa, który automatycznie zakręca wodę po upływie określonego czasu.

 

Wylewka wylewce nierówna

Rodzaj wylewki ma ogromne znaczenie szczególnie w bateriach kuchennych, gdzie zależy nam na jak największej funkcjonalności. Wszystkie krany zlewozmywakowe mają wylewki ruchome, które obracają się dookoła – 360 stopni. Dzięki temu możemy swobodnie wkładać do zlewu duże garnki oraz zamontować baterię z dźwignią po prawej lub lewej stronie.


Jeśli chcemy zwiększyć wygodę użytkowania baterii kuchenne powinniśmy rozważyć jedną z trzech opcji:  
Wylewka wyciągana” znaczenie zwiększa zasięg baterii i umożliwia wygodne opłukiwanie komory czy napełnienie wodą naczyń ustawionych obok zlewu. Wąż chowa się sam, dzięki zamocowanemu pod blatem obciążnikowi.
Wylewka elastyczna” również wpływa na zwiększenie zasięgu, ale w nieco mniejszym stopniu. Natomiast zakres ruchów jest znacznie większy. Niektóre wylewki elastyczne zachowują nadany im kształt, co jest szczególnie przydatne przy wykonywaniu powtarzalnych czynności.
Wylewka składana” świetnie sprawdzi się w zlewozmywakach pod oknem. Baterię można złożyć do komory i otworzyć okno na oścież.


Rodzaje aeratorów

Każda bateria z wylewką wyposażona jest w perlator. Jego głównym zadaniem jest napowietrzenie strumienia, w celu zwiększenia jego objętości. Sitko dodatkowo zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, które znajdują się w instalacji, szczególnie po przerwach w dostawie wody. Dlatego warto wybrać baterię z aeratorem najwyższej jakości, jakim są perlatory Neoperl.

Mimo sowich niewielkich rozmiarów, aerator może pełnić dodatkowe funkcje.

W związku ze stałym kontaktem aeratora z wodą, jest on najbardziej narażonym na gromadzenie się wapiennego osadu z twardej wody elementem baterii. Jeśli dotyczy nas problem wysoko zmineralizowanej wody, pomocny będzie „aerator z systemem antykamień”, w którym usuniemy osad, pocierając sitko palcem.
Ruchomy aerator” umożliwia zmianę kąta wypływu wody, co jest szczególnie przydatne, gdy zasięg wylewki jest zbyt mały, aby strumień padał blisko środka umywalki czy zlewu.
Aeratory należy czyścić regularnie, ponieważ zatrzymują się na nim wszelkie zanieczyszczenia z instalacji sanitarnej. Jest to stosunkowo łatwe – wystarczy odkręcić sitko specjalnym kluczykiem, który znajduje się w komplecie z baterią. Niestety ze względu na jego niewielkie rozmiary, bardzo często ginie. Perlatory ze specjalnym rowkiem umożliwiają „odkręcenie za pomocą monety”.


Utrzymanie w czystości

Duża częstotliwość użytkowania armatury sprawia, że należy ją regularnie czyścić. Mimo tego, że nic nie zastąpi w tej kwestii człowieka, to niektóre modele mogą ułatwić utrzymanie porządku.

Piktogramem „łatwe czyszczenie” oznaczone są produkty, których powierzchnia to czyszczenie ułatwia. Z reguły oznaczane są nim modele o zaokrąglonych kształtach (łatwiej spływa z nich woda), gładkie (łatwo je czyścić) i w jasnych kolorach (mało widoczne zacieki).
Jednym z najbardziej uciążliwych problemów w kontekście produktów mających kontakt z wodą jest wapienny osad, który wygląda nieestetycznie i ogranicza drożność aeratorów, słuchawek i deszczowni. Produkty z „systemem antykamień” mają specjalne silikonowe zakończenia (wypustki), które ułatwiają wykruszenie kamienia.
Bardziej zaawansowanym systemem do usuwania osadów wapiennych jest CaClean, czyli „samooczyszczenie”. To specjalne igiełki, które wysuwając się, udrażniają dysze np. deszczowni. System uruchamiany jest przyciskiem.


Przełączniki

Wiele baterii kuchennych oraz baterie wannowe i kolumny natryskowe wyposażone są w przełączniki funkcji. W kuchni zmieniamy nimi rodzaje strumieni, a w łazience również przełączamy wodę z wylewek na słuchawki czy deszczownie.

Modele, w których przełącznik występuje w formie guzika, oznaczone są piktogramem „przełącznik sterowany przyciskiem”.
W przypadku baterii wannowych i kolumn natryskowych warto zwrócić uwagę na rodzaj przełącznika. Podstawowa wersja to przełącznik ciśnieniowy, czyli grzybek, który działa w zależności od ciśnienia wody. Dużo bardziej wytrzymały i wygodniejszy w użyciu (działa bez względu na intensywność strumienia) jest „ceramiczny przełącznik natrysku”.


Głowica

Piktogramy dotyczące głowic obrazują ich rozmiar. 25, 30, 35 i 40 mm to średnica, która jest istotna głównie w przypadku konieczności wymiany tego elementu. Wymiary głowicy nie mają wpływu na klasę przepływu czy oszczędności w zużyciu wody, ale warto je znać, aby mieć pewność, że kupiona część zamienna zmieści się w korpusie naszej baterii.


Wygodny montaż i konserwacja

Wybierając elementy sanitarnego wyposażenia kuchni i łazienki, zwróćmy uwagę na cechy produktów, które ułatwia ich instalację, szczególnie kiedy mamy w planach przeprowadzenie jej we własnym zakresie. 

Baterie stojące – kuchenne, umywalkowe, bidetowe –  mogą mieć w zestawie elementy, które określane są jako „łatwy montaż”. To specjalna tuleja, która gwarantuje stabilność i nie wymaga użycia narzędzi. Wystarczy siła rąk – męskich lub kobiecych. Wykorzystywanie kluczy jest wręcz niewskazane, ponieważ zbyt duża siła może uszkodzić elementy baterii.
Box to rozwiązanie, które ułatwia montaż baterii podtynkowych – umywalkowych, natryskowych, wannowych (również stojących). To specjalna, plastikowa obudowa, w której znajdują się najważniejsze elementy baterii. Nie zabudowujemy ich płytkami, ale najczęściej przykrywamy ozdobną maskownicą, którą łatwo zdemontować w razie konieczności konserwacji lub wymiany części.
Regulacja mocowania” przydaje się szczególnie kiedy wymieniamy stary natrysk. Regulowany rozstaw mocowań umożliwia wykorzystanie starych otworów w ścianie bez konieczności nawiercania nowych.


Komfort użytkowania

Możliwość „regulacji wysokości deszczowni” ma duże znaczenie dla wygody korzystania z prysznica szczególnie dla osób wysokich. Daje możliwość dopasowania kolumny do wzrostu użytkownika.
Węże z „systemem antyskręt” nie plączą się. Łatwej operować nam słuchawką podczas kąpieli i odłożyć ją do uchwytu. Zapobieganie skręcaniu się węża prysznicowego wpływa również na estetykę łazienki oraz utrzymuje go w optymalnym ułożeniu, dzięki czemu nie niszczy się.
W opisach baterii zlewozmywakowych możemy trafić na informację o „2 strumieniach wylewki”. Oznacza to, że kran ma specjalny przycisk umożliwiający zmianę strumienia ze stałego (napowietrzonego) na deszczowy. Pierwszym sprawnie i szybko napełnimy np. garnek, a drugim dokładnie opłuczemy z piasku warzywa i owoce.

Przy natryskach – dotyczy to głównie słuchawek, ale również niektórych deszczowni – znaleźć możemy informację na temat dostępnych strumieni. Każdy z nich ma inną intensywność i umożliwia wzięcie kąpieli dopasowanej do indywidualnych potrzeb każdego z domowników.


Innowacje

Baterie termostatyczne cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na wygodę użytkowania. Ustawiając stałą temperaturę wody (zazwyczaj 38°C), nie tracimy czasu na regulację, a tym samym ograniczamy jej zużycie.
Cool touch” oznacza, że niezależnie od temperatury wody jaka wypływa z baterii, jej korpus pozostanie chłodny i nie będzie się nagrzewał. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w domach z małymi dziećmi i u osób starszych, chroniąc je przed oparzeniem się.
Głowica start/stop” to rozwiązanie, które czyni z baterii wnętrzarski gadżet. Uruchomienie i zamknięcie wypływu wody odbywa się za pomocą przycisku. Dzięki temu obsługa baterii możliwa jest jednym palcem, poprzez jednorazowe naciśnięcie.
Głowica z technologią „zimny start” gwarantuje, że po każdorazowym odkręceniu wody strumień jest zimny, więc nie marnujemy energii na jej podgrzewanie np. kiedy nalewamy wodę do zagotowania. W standardowych bateriach w wyjściowym ustawieniu dźwigni (pionowym) od razu mamy wodę zmieszaną.
udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł

Przeczytaj także:

Porady

ABC armatury, czyli co jest czym

dodano:

Baterie kuchenną i łazienkowe w swoim domu ma każdy. I każdy prędzej czy później stanie przed decyzją o wyborze nowego modelu. O tym, że bateria baterii nierówna możemy się przekonać, przeglądając podstrony podobnych modeli, ale co oznaczają…

czytaj więcej

Porady

Jak prawidłowo czyścić armaturę?

dodano:

Jak wiadomo baterie mają różne rodzaje wykończenia – chromowane, inoxowe, w odcieniach mosiądzu antycznego czy granitu. Do każdego z nich powinniśmy dobierać indywidualne, dedykowane im środki czystości, ponieważ to, co doskonale odświeża i czyści…

czytaj więcej