wróć do listy wróć

Dom bezpieczny dla dzieci

dodano:

Porady

3 zaskakujące rzeczy, o których byś nie pomyślał, a które warto mieć.

Świat, jakkolwiek dla nas całkiem oswojony, dla dzieci jest poligonem zbierania doświadczeń i poznawania. W wyniku dziecięcej ciekawości maluchy niejednokrotnie pakują się w kłopoty albo nawet balansują na granicy bezpieczeństwa. Co zatem zrobić, żeby otworzyć im drogę do poznawania świata, zapewniając jednocześnie maksimum bezpieczeństwa? Oto kilka podpowiedzi, które przydadzą się zarówno rodzicom niemowlaków, jak i nieco starszych pociech…

Dom. To pierwsze miejsce eksploracji małego odkrywcy, a w nim wiele różnych interesujących rzeczy, które niekoniecznie powinny się znaleźć w epicentrum jego procesu poznawczego… Ale spróbujcie to dziecku wytłumaczyć?! Nie ma szans! Kanty mebli, szuflady z nożami, zamknięte drzwi, np. go garażu, w którym znajdują się narzędzia do majsterkowania albo woda w kranie, czyli genialny sposób na domowe fontanny, zalewające pół łazienki – to wszystko działa na dzieci jak magnes! A im więcej ostrożności i zakazów rodziców, tym większa pokusa, żeby spróbować zakazanego.

Niebezpieczne meble

Nie ma domów bez kantów. Chyba nikt na świecie zresztą jeszcze nie wpadł na to, żeby urządzić „własne M”, wyposażając je w obłe meble. Raz, że z funkcjonalnością miałyby one niewiele wspólnego, dwa mogłoby to wyglądać co najmniej dyskusyjnie. Tymczasem maluchy uczące się chodzić, pierwsze kroki stawiają właśnie w asyście mebli, nie mówiąc o tym, że gdy już całkiem nieźle radzą sobie z chodzeniem, pouczenie „nie biegaj” w umeblowanym pokoju jest im tak obce, jak mówienie płynnym esperanto. Dlatego firmy produkujące akcesoria dla maluchów w ofercie mają dość spory wybór silikonowych nakładek do zabezpieczania narożników mebli. Kto jednak je kiedykolwiek miał, ten wie, że szybkość ich wymontowania przez dziecko osiąga prędkość błyskawicy. Dlatego kupując narożniki ochronne do mebli, od razu należy wyposażyć się w lepszą taśmę klejącą, niż ta, która jest standardowo dołączana do kompletu razem z nimi, np. supersilną dwustronną taśmę montażową 3M lub Tesa.

Zakazane drzwi

Za każdymi drzwiami, które są w obrębie domu zawsze zamykane, kryje się rosnący poziom dziecięcej ciekawości. Niezależnie od tego, czy są to drzwi zewnętrzne/furtkowe, drzwi do garażu czy do domowego mini warsztatu z narzędziami – dziecko zawsze chce je otworzyć, żeby zobaczyć co takiego jest przed nim ukrywane. Jak nietrudno się domyślić, o zagrożenie w tym przypadku nie jest trudno.


Emil Myszka, specjalista od systemów do drzwi w firmy Kuchinox:

Przy małych dzieciach i pomieszczeniach, w których składuje się niebezpieczne przedmioty, bardzo ważne jest wyposażanie drzwi we wkładkę yale, popularnie nazywaną zamkiem. Wyposażając dom we wkładki można od razu pójść krok dalej i zainwestować w zintegrowany system zabezpieczający cały domu, który będzie służył najpierw dziecku, potem nastolatkowi, ale też pozostałym domownikom. Ten system to Mul-t-lock, który pozwala na nadanie uprawnień różnym członkom rodziny w zakresie dostępu do konkretnych pomieszczeń, a jest on zaprogramowany… w kluczach! Takie rozwiązanie służy latami, a kiedy dziecko wyrasta z ciekawości całego świata i zawęża ją np. do ciekawości motoryzacyjnej – system skutecznie uniemożliwi mu eksperymenty z samochodem rodziców, przez brak uprawnień do drzwi garażowych w kluczu, którym dysponuje.

Wodne zabawy

Maluszki uwielbiają bawić się wodą. Niekończące się mycie rąk, po którym zatopione jest pół łazienki to norma w domach, gdzie mieszkają dwu- i trzylatki. Niby błaha, a jednak zabawa ta może być niebezpieczna, np. jeśli dziecko otworzy gorącą wodę i poparzy się albo przestraszy, spadając z podnóżka czy krzesełka, na które wchodzi, by sięgnąć do umywalki. Dlatego w domach, gdzie maluch dąży do samodzielności i korzysta z umywalki bez pomocy dorosłych, powinno się montować baterie termostatyczne. Dlaczego? Bo one nigdy nie zaskakują nieoczekiwaną temperaturą wody! Ustawione raz na określoną wartość (najczęściej 38 stopni Celsjusza), przez cały czas eksploatacji od momentu uruchomienia ją utrzymują.


Marcin Szymke, product manager baterii Laveo.

W marce Laveo stworzyliśmy serię takich baterii, dedykowanych właśnie rodzinom z małymi dziećmi. To nasza linia Thermico, zapewniająca maksimum bezpieczeństwa w użytkowaniu przez dzieci.
Mądry dom to dom, który daje dzieciom swobodę poznawania świata, jednak z pewną dozą nieufności, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż potem żałować. Żeby zatem nie ograniczać maluchom swobody poznawania i nie zdusić w nich dziecięcej ciekawości, warto stosować zbiegi, dzięki którym odkrywanie nowego będzie bezpieczne, a zarazem w żaden sposób ich nie ograniczy… Tym bardziej, że tych kilka przydatnych rzeczy, o których mogliście przeczytać powyżej to albo niewielkie wydatki albo inwestycje na lata, które ułatwią życie również pozostałym członkom rodziny.
udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł

Przeczytaj także:

Porady

Po co w kuchni zlew – o tym, czego nie wolno myć w zmywarce?

dodano:

Kuchnia to ważna część Twojego domu, to miejsce, w którym dzieje się magia. Ale utrzymanie porządku i czystości w kuchni nie zawsze jest łatwe. Zwłaszcza, gdy masz małą kuchnię i musisz wykorzystać każdy jej centymetr.

czytaj więcej

Porady

Kto pozmywa? – oto jest pytanie. Jak sobie radzić z dzieleniem tego obowiązku?

dodano:

Jeśli kiedykolwiek miałeś współlokatorów, mieszkasz wyłącznie z partnerem/mężem bądź rodziną to wiesz, że współdzielenie przestrzeni kuchennej wiąże się z wyzwaniami. Doświadczenia mogą być zarówno fantastyczne, jak i całkowicie odmienne.

czytaj więcej