wróć do listy wróć

Jak dobrać kran do umywalki?

dodano:

Porady

Umywalka i bateria umywalkowa to najczęściej wykorzystywane elementy wyposażenia każdej łazienki. Dlatego warto dobrze przemyśleć jakie modele wybrać szczególnie pod katem funkcjonalności. W takim razie na co zwrócić uwagę, kupując umywalkę i dobierając do niej kran?

Od czego zacząć? Umywalka czy bateria?

W zasadzie nie ma znaczenia czy w pierwszej kolejności wybierzemy model umywalki czy baterii. Należy jednak pamiętać, że do umywalek meblowych, czyli wpuszczanych w blat lub tych kupowanych w zestawie z szafką dedykowane są niskie baterie stojące. Do umywalek nablatowych przeznaczone są baterie z wysokimi korpusami, które w nazwie najczęściej wpisane mają określenie „nablatowa”. Najbardziej uniwersalnymi modelami kranów są te o ściennym sposobie montażu – klasyczne, montowane na krzywki, jak i podtynkowe. Będą odpowiednie do każdego rodzaju umywalek.

Kluczową kwestią decydującą o tym czy nasz zestaw będzie wygodny w użytkowaniu są odległości pomiędzy poszczególnymi elementami. Mamy tu na myśli:

  • Wysokość na jakiej znajduje się wylewka

Przede wszystkim odległość pomiędzy końcem wylewki a dnem umywalki musi być na tyle duża żeby swobodnie umyć ręce. Z drugiej strony, wylewka nie może być też zbyt oddalona od wewnętrznej ściany umywalki, aby uniknąć rozchlapywania wody (szczególnie przy dużym ciśnieniu).

  • Zasięg wylewki

W zależności od wyprofilowania umywalki – czy jest głęboka z bardziej pionowymi ściankami czy raczej płytka i płaska – wylewka powinna być dłuższa lub krótsza. Z ergonomicznego punktu widzenia najlepiej jeśli strumień pada na środek umywalki, a nie na jej ścianki. Wówczas woda nie chlapie, a w miejscu, w którym leje się woda może po pewnym czasie pojawić się wapienny osad. Podobnie sprawa wygląda w przypadku baterii ściennych i tego na jaką odległość od ściany odsunięta jest umywalka. Jeśli bateria, która nam się podoba wydaje się za krótka, sprawdźmy czy wyposażona jest w ruchomy aerator – Pinar, Pretto, Pola. Dzięki możliwości regulacji kąta wypływu wody możemy strumień skierować bardziej do środka.

  • Umiejscowienie dźwigni

Jednouchwytowe stojące baterie umywalkowe mogą mieć dźwignię u góry lub z boku korpusu. O ile pierwsza opcja jest wyjątkowo uniwersalna i wygodna, czego przykładem są baterie Pola, tak decydując się na model z bocznym ułożeniem powinniśmy zwróci uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze – dotyczy to głównie modeli nablatowych – czy mieszacz znajduje się na odpowiedniej wysokość. Jeśli umywalka jest wyjątkowo wysoka lub ma nieszablonowy kształt, może okazać się, że trudno nam będzie odkręcać i zakręcać wodę, sięgając do nisko umieszczonej dźwigni. Wówczas sprawdzą się baterie z uchwytami na wyższej wysokości, jak Pretto. Po drugie, zwróćmy uwagę czy uchwyt nie będzie zbyt blisko krawędzi umywalki i przy odkreślaniu wody nie będzie zahaczać o jej brzeg.

  • Odległość kranu od umywalki (nabaltowe)

Chodzi nam tutaj o szersze spojrzenie na funkcjonalność zestawu i zadbanie o to, aby łatwo było utrzymać porządek wokół umywalki. Korpus baterii powinien być odsunięty od umywalki na tyle, aby łatwo było wsunąć między nie rękę w celu umycia blatu. Co z tego, że wygodnie będzie nam myć dłonie, skoro sprzątanie łazienki doprowadzać nas będzie do szału?


 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu umywalki i baterii?

Decydując się na umywalkę wpuszczaną w blat, przed zakupem baterii, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Po pierwsze, czy wybrany przez nas model ma wycięty fabrycznie otwór na baterię. Wówczas w grę wchodzi dokupienie baterii niskiej do zamontowania bezpośrednio na umywalce. Pamiętajmy, że otwór pod armaturę jest uniwersalny, dzięki czemu mamy pewność, że każda bateria będzie do niego pasować.  
     
Kolejną kwestią jest przelew. Nie znajdziemy go w umywalkach nablatowych, natomiast bardzo często (choć nie jest to reguła) mają go modele meblowe, których większa cześć znajduje się pod blatem. Przelew ma za zadanie uniemożliwienie przelania się wody poza umywalkę i odprowadza jej nadmiar do kanalizacji. Do takiej umywalki należy zainstalować korek z przelewem. Dlatego koniecznie sprawdźmy jaki korek mamy w komplecie z baterią. Przeważnie jest tak, że niskie krany łazienkowe mają dołączony korek z przelewem, a wysokie bez przelewu, ale nie musi tak być. Wygodnym rozwiązaniem jest wybór korka uniwersalnego, który jest odpowiedni do wszystkich umywalek.  
     
Wybierając baterię warto zastanowić się nad preferencjami domowników, którzy będą z niej korzystali. Mamy tu na myśli głównie umiejscowienie dźwigni, które ma duże znaczenie szczególnie dla osób leworęcznych. Co prawda modele z bocznym uchwytem, dzięki ruchomej wylewce można montować z mieszaczem po lewej lub po prawej stronie, ale jeśli baterii będzie używać kilka osób najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą modele z mieszaczem na szczycie korpusu.  

! Wskazówka instalacyjna do modeli nablatowych

Zanim wytniemy otwory w blacie i zamontujemy umywalkę oraz baterię koniecznie przymierzmy oba produkty, aby dopasować odległości. Sprawdźmy czy wylewka sięga jak najbliżej centralnego punktu umywalki i czy korpus nie znajduje się zbyt blisko niej. Po drugie ustawmy kran i umywalkę w odpowiedniej odległości od ściany, tak żeby móc swobodnie umyć przestrzeń dookoła i przesuwać dźwignię w pełnym zakresie ruchów.


Sposób na zwiększenie funkcjonalności w łazience

Coraz częściej od kranu umywalkowego oczekujemy czegoś ekstra. Zależy nam na tym, aby wygodnie opłukać wnętrze umywalki po myciu zębów czy podlać znajdujące się w łazience kwiaty. Wystarczy zamontować przy umywalce baterię kuchenną najlepiej z wyciągana wylewką i dwoma rodzajami strumienia (stały i deszczowy). Kran zlewozmywakowy zagwarantuje nie tylko zdecydowanie większą funkcjonalność, ale również oryginalny wystrój wnętrza.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł

Przeczytaj także:

Porady

Dobra armatura – jak czytać piktogramy i jakie cechy ma dobra bateria

dodano:

Bardzo często zdarza się, że wybierając baterię do kuchni czy łazienki bądź natrysk, poprzestajemy na wizualnych zaletach. Wystarczy, że dana seria nam się podoba i pasuje do stylu, w jakim mamy zamiar wnętrze urządzić. Nawet jeśli niespecjalnie…

czytaj więcej

Porady

Rodzaje umywalek: stalowa, ceramiczna, granitowa

dodano:

Choć łazienki bywają różne zarówno pod względem stylu, wyposażenia, jak i przyzwyczajeń ich użytkowników, to pewne jest to, że w każdej znajduje się umywalka. Mało tego – to z niej korzystamy najczęściej. Służy do mycia rąk, zębów, włosów, golenia,…

czytaj więcej