wróć do listy wróć

Patent na oszczędność miejsca w łazience

dodano:

Porady

Mała łazienka to prawdziwe wyzwanie aranżacyjne. Musi ona być dostosowana do zróżnicowanych potrzeb wszystkich użytkowników i zapewnić im maksimum komfortu. Rozmieszczenie wyposażenia, wykorzystane barwy, zastosowany rozmiar i tekstura materiałów mają ogromne znaczenie przy urządzaniu niewielkiego wnętrza. Krótko mówiąc każdy element „układanki” musi się zgadzać, nie wspominając o detalach. A co z przestrzenią kąpielową? Co będzie najbardziej funkcjonalne?

Projektanci prześcigają się w nowatorskich koncepcjach, mających na celu zaoszczędzenie powierzchni w małej łazience. Złudzenie większego wnętrza można osiągnąć poprzez precyzyjne wykorzystanie luster czy też zaradne operowanie światłem. Warto też pomyśleć o wykończeniu ścian, podłogi i sufitu jasnymi, chłodnymi barwami. Doskonale odnajdą się tu wciąż modne odcienie bieli, szarości i naturalne kolory ziemi – jasna zieleń, pastelowy wrzos, blady błękit. Sprawiają, że ściany optycznie się oddalają. Zyskujemy wrażenie przestrzeni. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie podtynkowej armatury, która zajmuje niewielką powierzchnię. To dyskretne i wygodne w codziennym użytkowaniu rozwiązanie.

Wymiar sporu o górowaniu wanny nad prysznicem, czy też przewagi prysznica nad wanną jest niezrównywany. Oba rozwiązania mają swoich najbardziej zawziętych zwolenników i konsekwentnych przeciwników. Co zajmuje mniej miejsca? Kabiny prysznicowe typu walk-in, w których nie stosuje się rolek ani prowadnic i zachowuje dowolną odległość ścian bocznych to odpowiedź na zapotrzebowanie posiadaczy małego metrażu. Designerzy wskazują więc odpływ liniowy jako patent na oszczędność miejsca w łazience. Dzięki temu rodzajowi odwodnienia rezygnujemy z brodzika ze stali emaliowanej czy akrylu. Kabina montowana bezpośrednio na posadzce umożliwia wykończenie podłogi w prysznicu użytą w łazience glazurą. Poprzez pozostawienie niezabudowanej powierzchni brodzikiem, stwarzamy iluzję przestrzeni. Ponieważ długość listwy wykończeniowej odpływu nie ma wpływu na odbiór wody, możemy wybrać model o dowolnym rozmiarze. Każdy z dostępnych w ofercie – Basso występuje od 50 do 100 cm. Zastosowanie najkrótszego wariantu to kolejna szansa na zredukowanie zajmowanej przestrzeni do minimum.

Dodatkowym atutem odpływu liniowego Laveo jest jego subtelność. W ofercie dostępny jest model, montowany pod płytkami ceramicznymi, czy marmurem dzięki czemu pozostaje on niemal niewidoczny. Odprowadza wodę bez pośredników. Nie skupia wzroku. Niewielka wysokość montażu odpływu, bo zaledwie 62 milimetry umożliwia jego instalacje nawet w najbardziej rygorystycznych wnętrzach ze względu na grubość stropu. Ta wiadomość ucieszy w szczególności mieszkańców bloków. To, o czym warto także wspomnieć to ogromna przepustowość, sięgająca aż 56 litrów wody na minutę. Jest to więc, nie tylko bardzo pomysłowe, efektowne, ale i solidne rozwiązanie. Kolejną zaletą odpływu liniowego jest jego harmonijne wkomponowanie w podłogę, dzięki czemu nie ma konieczności wprowadzania jakichkolwiek progów. To znacznie ułatwi korzystanie z prysznica oraz zapewni bezpieczeństwo osobom starszym i małym dzieciom.

Urządzanie przestrzeni kąpielowej nie jest łatwą sprawą. Z powodu pośpiechu i nieprzemyślanych decyzji możemy każdego dnia, wchodząc do łazienki zastanawiać się czy nie mogłaby ona być praktyczniejsza i bardziej komfortowa. Odpływy liniowe Laveo to godna rozwagi inspiracja dla małej łazienki.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł