wróć do listy wróć

Termostat - fanaberia czy rzeczywista zaleta?

dodano:

Porady

Choć tradycyjne baterie nieustannie cieszą się największym zainteresowaniem na polskim rynku, to systematycznie przybywa zwolenników baterii termostatycznych. Przede wszystkim ze względu na wygodę ich użytkowania, ale nie tylko. Termostat to rozwiązanie wykorzystywane głównie w bateriach wannowych i natryskowych ze względu na to, że podczas kąpieli zależy nam na tym, aby jak najszybciej uzyskać odpowiednią temperaturę wody.

 

Jak to działa?

Baterie termostatyczne posiadają dwa pokrętła. Za pomocą prawego ustawiamy odpowiednią temperaturę wody. Zwykle zakres tego typu baterii to 15-60 stopni Celsjusza. Jednak za najbardziej komfortową dla naszego ciała przyjmuje się wodę o temperaturze 38 stopni i taka właśnie wartość jest oznaczana na zdecydowanej większości modeli.

Dźwignią po lewej stronie korpusu regulujemy intensywność strumienia wody. Co ciekawe w przypadku baterii termostatycznych ciśnienie wody nie ma wpływu na jej temperaturę, co z kolei jest istotne przy tradycyjnych bateriach jednouchwytowych, w których nawet niewielka zmiana położenia dźwigni potrafi zmienić temperaturę wody.

Dla kogo?

Baterie termostatyczne ze względu na zastosowany w nich system zabezpieczający przed przypadkowymi zmianami ustawień temperatury (aby wykonać pełen obrót pokrętła należy wcisnąć specjalny przycisk), są szczególnie polecane osobom starszym oraz do domów z małymi dziećmi. Dzięki termostatowi pozwalającemu na utrzymanie stałej temperatury wody, minimalizujemy ryzyko poparzenia.

Nad tego typu baterią powinny się też zastanowić osoby oszczędne. Dzięki temu, że nie tracimy czasu na szukanie odpowiedniego ustawienia dźwigni, minimalizujemy zużycie wody, a tym samym zmniejszamy wysokość rachunków.

Jak dbać?

Konserwacja i czyszczenie modeli termostatycznych nie różni się w zasadzie od konserwacji i czyszczenia tradycyjnej armatury. Aby uniknąć gromadzenia się na powierzchni korpusów osadów z mydła czy kamienia należy regularnie używać dedykowanych do konkretnych powierzchni preparatów – innych do chromu i innych do baterii kolorowych.

Aby bateria termostatyczna służyła nam długie lata trzeba też pamiętać o jednej dodatkowej czynności. Średnio raz w miesiącu powinniśmy kilkakrotnie wykonać pełny zakres obrotu pokrętła z termostatem, aby oczyścić głowicę z osadzającego się na niej kamienia.  

Mimo tego, że baterie termostatyczne to z reguły modele droższe od pozostałych, warto w nie zainwestować ze względu na wygodę użytkowania. Nie bez znaczenia są również oszczędności związane z rachunkami za wodę, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem baterii termostatycznej upewnić się czy możemy zamontować ją w naszej łazience. Jeśli podgrzewamy wodę za pomocą elektrycznych czy gazowych przepływowych podgrzewaczy lub dwufunkcyjnych kotłów, sprawdźmy czy woda w instalacji może osiągnąć temperaturę powyżej 90°C, co może uszkodzić zamontowany w baterii termostat.

udostępnij
oceń artykuł