wróć do listy wróć

Styl Japandi we wnętrzu, czyli jaki?

dodano:

Trendy i inspiracje

Style urządzania mieszkań zmieniły się znacząco na przestrzeni ostatnich lat. Przyjęło się jednak, że najmodniejszymi i ponadczasowymi są style skandynawski i klasyczny. Ciekawym rozwiązaniem i trendem w urządzaniu mieszkań jest styl japandi, czyli połączenie japońskiej i skandynawskiej estetyki. Zastanowić się można co ze sobą wspólnego ma Japonia i Skandynawia? Otóż obie łączy przede wszystkim ponadczasowa prostota oraz szacunek do natury.

Japandi to głównie stonowane kolory, beże, zielenie, surowe materiały, dla których bazą często jest ponadczasowa biel. Charakterystycznymi cechami dla tego stylu jest duży kontrast kolorystyczny, gdzie podstawą są neutralne ściany a minimalistyczne dodatki wystroju zachowują ciepłe barwy. Duży nacisk kładzie się na przeszklenia mające udostępnić przepływ światła dla roślin, które idealnie wpisują się w wyjątkowo eklektyczną przestrzeń. Zasada urządzania w stylu japandi duży nacisk kładzie na przestrzeń, minimalizm i ograniczenie dużej ilość przedmiotów, które zakłócają pozytywne wibracje oraz kolorystykę zmierzającą ku bieli i kolorach natury.

Styl ten niewątpliwie sprawdzi się u osób ceniących porządek, ciszę, prostotę oraz harmonię, gdzie po ciężkim dniu w pracy eklektyczna przestrzeń pozwoli na złapanie równowagi wewnętrznej. Wnętrze powinno być urządzone bez zbędnych przedmiotów i dużej ilości mebli. Wszelkie dodatki preferowane są z naturalnych materiałów takich, jak: papier ryżowy, morska trawa czy rattan. Ciekawą zasadą urządzania według japandi jest dobór mebli, które powinny być osadzone dość nisko, bliżej podłoża. Niewysokie stoliki kawowe, rozłożyste sofy oraz inne meble na delikatnych nóżkach stworzą przestrzeń lekką i elegancką. Styl japandi, dzięki zasadom urządzania w nurcie minimalistycznym przy zastosowaniu białej bazy ścian pozwala na uzyskanie większej przestrzeni. Dodatkowym nieodłącznym elementem jest zastosowanie drewna pod każdą postacią, zarówno mebli, półek, czy ciekawych dekoracji ściennych.

Dla ceniących sobie komfort relaksu i wypoczynku, dobrym wyborem okaże się wybór dużej rozłożystej kanapy, która może stanowić efektowny element dekoracyjny w eklektycznej przestrzeni. Ustawiając w okolicy lampę np.: z naturalnego bambusa, kładąc dywan w naturalnych odcieniach ziemi, otaczając się roślinami, na które padają rozproszone promienie światła, uzyskamy przestrzeń idealną, która pozwoli na zrównoważenie energii po ciężkim dniu pracy.

 


Jak powinna wyglądać łazienka w stylu japandi?

Łazienka w stylu japandi to miejsce, które powinno współgrać pod każdym względem z pozostałymi pomieszczeniami mieszkania. Jak w całej reszcie tak i tutaj królować powinny jasne, stonowane kolory natury, które w połączeniu z drewnianymi dodatkami stworzą przestrzeń idealną do relaksu. Warto zastanowić się nad dodatkami z naturalnych materiałów, ale pamiętając o zasadzie im mniej tym lepiej. W przypadku mebli duży nacisk kładzie się na wanny, gdzie modele wolnostojące najlepiej wpisują się w styl japandi a doskonałym uzupełnieniem mogą być baterie wannowe wolnostojące Pola - bateria wannowa wolnostojąca - Laveo. Dodatkowo otaczając się zapachami naturalnych olejków eterycznych możemy zażywać kąpieli, która ukoi nasze zmysły przywracając spokój i równowagę. Dobrym, bo niezwykle oszczędnym pod względem formy rozwiązaniem będą wszelkie modele armatury podtynkowej, zarówno te przy umywalkach jak i pod natryskami. Warto pamiętać o drewnianych dodatkach w postaci np. mat przy prysznicu czy mydelniczek. Więcej na temat rozwiązań podtynkowych można znaleźć w artykule Co trzeba wiedzieć o bateriach podtynkowych? Co trzeba wiedzieć o bateriach podtynkowych? - Laveo

 


Czego unikać w stylu japandi?

Ponieważ styl japandi charakteryzuje się prostotą i komfortem należy pamiętać o zasadach, które mogą ten styl zakłócić. Nie jest wskazane, aby w pomieszczeniach królowały zdecydowane, jaskrawe kolory, zarówno na ścianach, jak i w postaci dodatków. Mamy tu na myśli ciężkie meble, kolorowe poduszki czy wielobarwne dodatki w mocnej kolorystyce. Nie jest wskazane, aby przestrzeń w której przebywamy otoczona była zbyt dużą ilością bibelotów również na ścianach, ponieważ taki rodzaj przepychu i zbędne urozmaicenia mogą spowodować odwrotny skutek, a przecież zależy nam na harmonii i eklektyce. Dodatkowo brak światła, zwłaszcza naturalnego stworzyć mogą miejsce, w którym poczujemy się rozdrażnieni.

Jeżeli nie jesteś przekonany do stylu japandi w Twoim domu, rozważ wnętrza w innej stylistyce np. loft czy glamour, zapoznając się z naszymi propozycjami Jak osiągnąć styl glamour w łazience? - Laveo lub przedyskutuj z architektem projekt urządzenia domu, w końcu to decyzja na lata i musi być dobrze przemyślana.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł

Przeczytaj także:

Trendy i inspiracje

Natura, kolor i czas w łazience

dodano:

Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. To fakt. Za każdym razem powrót do dawnego trendu wnętrzarskiego będzie przedstawiał się nieco inaczej. Kiedyś ściany i podłogi pokryte boazerią, wnętrza przepełnione drewnem. Dziś – akcenty, imitacja,…

czytaj więcej

Trendy i inspiracje

Kolory natury w kuchni

dodano:

Co zrobić, aby nie dostać białej gorączki w trakcie remontu? Wystarczy, że urządzając pomieszczenie nie będziemy myśleć o niebieskich migdałach, tylko o rzeczach ważnych, a wtedy dostaniemy zielone światło do działania i już na pewno, czarno na biały…

czytaj więcej

Trendy i inspiracje

Styl minimalistyczny zawsze na czasie

dodano:

Internet przeżywa prawdziwy boom na minimalizm. Mnożą się blogi, artykuły i recenzje książek poświęconych minimalizmowi. Kiedyś styl w sztuce, muzyce czy literaturze – dziś dla wielu filozofia życiowa i sposób na uporządkowanie przestrzeni wokół…

czytaj więcej