Czarny to bardzo elegancki kolor, który kojarzy się z minimalizmem w stylu glamour. Jest to też barwa nad wyraz uniwersalna, będąca ciekawym, mocnym akcentem we wnętrzu. Decydując się na nią trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Podpowiadamy co zrobić, by czerń doskonale prezentowała się w kuchni, nie przytłaczając przestrzeni.
Czarna podłoga? – elegancja z tendencją do zabrudzeń
Wybierając czarne meble, AGD czy wykończenie wnętrz trzeba pamiętać, że nieco bardziej niż na innych kolorach będzie widać tu zabrudzenia. Dotyczy to zwłaszcza elementów z wysokim połyskiem. W związku z tym na przykład gładkie, czarne płytki podłogowe to dobry wybór tylko wtedy, gdy z kuchni korzystamy rzadko. W innym wypadku lepsze okażą się płytki wzorzyste lub mające inny odcień.
Czarny sufit? – tylko w wysokich kuchniach
Czarny kolor optycznie obniża pomieszczenia. Dlatego też w niskich wnętrzach sufity powinny być malowane na biało lub na inne rozświetlające odcienie. Ich przełamaniem będą czarne, wiszące lampy, najlepiej te posiadające połyskliwe klosze.
Czarne błyszczące fronty? – dobrze je doświetl
Światło, zarówno to naturalne, jak i sztuczne, będzie ładnie odbijało się od błyszczących frontów szafek i sprzętów kuchennych. Jeśli więc tylko dobrze zagramy oświetleniem, łatwo optycznie powiększymy czarną przestrzeń.
Różnorodne czarne faktury? Zdecydowanie tak
Czarny niejedno ma imię. Oprócz gładkich wykończeń dostępne są też różne faktury (matowe i błyszczące), zdobione szarościami czy nawet złotem. Stanowią one piękne przełamanie dla jednolitych wzorów, przykuwając oko domowników.
Czarny i pomarańczowy? Nie bój się odważnych połączeń
Klasyczna czerń doskonale łączy się nie tylko z bielą czy czerwienią, ale i z odcieniami soczystej zieleni lub mocnego pomarańczu. Do czarnego
zlewozmywaka granitowego można więc śmiało dobrać na przykład pomarańczowe fronty szafek. Równie interesująco będzie wyglądało połączenie czerni z naturalnym drewnem czy ceglanymi ścianami.