wróć do listy wróć

Zlewozmywaki podwieszane

dodano:

Zlewozmywaki

Wszystkim tym, którzy zastanawiają się jaki jest najlepszy sposób na modną aranżację kuchni podpowiadamy – podwieszany zlewozmywak. Modele podblatowe są jednymi z najbardziej nowoczesnych zlewów ze względu na swoje kształty oraz na oryginalny sposób instalacji. Przeczytajcie o tym jakie są ich główne zalety i o czym trzeba pamiętać przed zakupem.

Zlewozmywaki podwieszane to idealny wybór do nowoczesnych kuchni. W zdecydowanej większości to modele jednokomorowe o prostym kształcie. Geometryczne, prostokątne komory są minimalistyczne i idealnie pasują do montażu podblatowego, podkreślając prostotę aranżacji. Niezależnie od tego czy wybierzemy model granitowy, stalowy czy z innego materiału, efekt wow mamy gwarantowany.


Jedną z największych zalet, jakie w pierwszej kolejności wymieniają użytkownicy podszafkowych modeli jest czystość. W związku z tym, że zlew schowany jest pod szafką, na kuchennym blacie nie ma żadnych wystających elementów (jak w przypadku modeli wpuszczanych czy nakładanych) ani zakamarków, w których mogłyby gromadzić się brud i okruszki. Płaska powierzchnia umożliwia ztarcie zanieczyszczeń i resztek rozlanych płynów bezpośrednio do zlewozmywaka. Dzięki temu możemy szybko i dokładnie umyć blat, a utrzymanie porządku w kuchni nie wymaga wysiłku. 

Na drugim miejscu wśród atutów zlewu podwieszanego pojawia się możliwość przesunięcia baterii w dowolne miejsce. Rzeczywiście w tych zlewach z reguły nie ma wyciętego fabrycznie otworu na kran. Oznacza to, że otwór ten możemy wywiercić niesymetrycznie względem odpływu i umieścić baterię bardziej po prawej lub po lewej stronie komory, co może okazać się sporym ułatwieniem szczególnie dla osób leworęcznych. Jeśli zależy nam na oryginalnej aranżacji, to zlewozmywak podszafkowy daje możliwość zamontowania baterii kuchennej zupełnie z boku, a nie u góry komory. Takie nietuzinkowe rozwiązanie w strefie zmywania z pewnością zwiększy atrakcyjność kuchennego wystroju.  


Zlewozmywaki podszafkowe, jak sama nazwa wskazuje instalujemy od spodu blatu. W związku z tym, że zlew jest schowany, otwór odpowiadający wymiarom komory musi być przygotowany precyzyjnie i starannie wykończony. Drugą kluczową kwestią jest rodzaj blatu. Ze względu na to, że przy montażu podblatowym odsłonięty jest przekrój blatu w całym obrysie komory, mamy pewne ograniczenia. Wybierając model podwieszany, musimy mieć świadomość, że nie każdy blat jest odpowiedni. Musi być wykonany z materiału, który nie absorbuje wilgoci. Odpadają zatem blaty drewniane i wykonane z różnego rodzaju płyt meblowych. Wybierzmy kamień, marmur lub specjalny konglomerat. Bardziej wytrzymały materiał wiąże się również z wyższą cena, warto jednak zainwestować w dobry jakościowo blat, bo będzie on nam służył latami i będziemy mieli gwarancję, że nie wybrzuszy się od wody ani na powierzchni, ani na bokach.


Druga sprawa to, jak już wspominaliśmy, wycięcie odpowiedniego otworu. W związku z tym, że blaty przeznaczone do montażu modeli podwieszanych są twardsze i droższe, wykonanie instalacji zalecamy powierzyć doświadczonym fachowcom, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami lub zlecić producentowi mebli.

Przygotowując otwór, możemy skorzystać z dołączonego do wybranych modeli papierowego szablonu, który znajdziemy w opakowaniu lub samodzielnie zaznaczyć wymiary, co wbrew pozorom nie jest skomplikowane i nie różni się w zasadzie od postepowania przy modelach wpuszczanych. Wybrany zlew odwracamy do góry nogami i zaznaczamy jego obrys na blacie. Następnie pomniejszamy obrys o szerokość rantów i w ten sposób otrzymujemy linie cięcia. Prawidłowo wycięty twór powinien dokładnie odpowiadać szerokości komory, a jej ścianki muszą znajdować się w jego wnętrzu, co ilustruje grafika.


Do ostatniego etapu montażu wykorzystuje się specjalne klipsy, które zazwyczaj znajdują się w komplecie z zakupionym zlewozmywakiem (inne niż przy zlewozmywakach wpuszczanych). Jeśli nie znajdziemy klipsów w opakowaniu lub je zgubimy, bez problemu kupimy je w większości sklepów budowalnych. Mimo tego, że wykorzystujemy blaty odporne na działanie wody i wilgoci, to instalacja podwieszana wymaga użycia silikonu. Zabezpieczamy nim powierzchnię styku krawędzi zlewozmywaka z blatem. Zapobiegnie to przeciekaniu wody do wnętrza szafki. Samo dociśnięcie zlewu za pomocą klipsów nie gwarantuje stuprocentowej szczelności.
Warto wiedzieć!

  • Każdy zlewozmywak standardowo przeznaczony do montażu podblatowego możemy wykorzystać jako model wpuszczany. Wystarczy dokupienie odpowiednich klipsów.
  • Stalowe zlewozmywaki z serii Marmara możemy zamontować na aż trzy sposoby – szczegóły tutaj.
udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł

Przeczytaj także:

Porady

Stal 304 - materiał baterii i zlewów na lata

dodano:

Współczesne zlewy do kuchni czy umywalki do łazienki, określane czasami przez użytkowników jako zlewy do łazienki, wykonane są z różnych materiałów - z granitu, z marmuru, z ceramiki, z kompozytów mineralno-żywicznych, ze stali nierdzewnej -…

czytaj więcej

Porady

Po co w kuchni zlew – o tym, czego nie wolno myć w zmywarce?

dodano:

Kuchnia to ważna część Twojego domu, to miejsce, w którym dzieje się magia. Ale utrzymanie porządku i czystości w kuchni nie zawsze jest łatwe. Zwłaszcza, gdy masz małą kuchnię i musisz wykorzystać każdy jej centymetr.

czytaj więcej

Trendy i inspiracje

Kuchnia z wyspą

dodano:

Kiedy urządzamy mieszkanie, dokładamy wszelkich starań, aby nasz wymarzony kąt stał się miejscem absolutnie wyjątkowym – wygodnym i estetycznym. Każde rozwiązanie aranżacyjne powinno opierać się o tryb życia i liczbę domowników oraz powierzchnię…

czytaj więcej