Armatura o jakości Laveo




Od pomysłu do realizacji, czyli jak powstaje armatura

Przygotowanie nowego modelu lub całej serii armatury w Laveo poprzedzone jest dogłębną analizą rynku oraz obserwacją przyzwyczajeń Klientów i zmieniających się trendów. Przez ponad 10 lat działalności na rynkach polskim oraz zagranicznych zdobyliśmy cenne doświadczenie, które przekłada się na trafione projekty, czego odzwierciedleniem są wyniki sprzedaży.

Za projekt baterii czy natrysku odpowiedzialni są Product Managerowie, którzy doświadczenie zawodowe zdobywają na szeroko rozumianym rynku designerskim. Wszyscy w swojej pracy  wychodzą daleko poza ramy powierzonego im obszaru i inspiracje czerpią między innymi z architektury, świata fashion czy sztuki. Każdą z grup produktowych opiekuje się jedna, wyspecjalizowana w konkretnej dziedzinie osoba. Jednak na etapie opracowywania nowej kolekcji wszyscy pracują jako zespół, aby mieć pewność, że każda bateria, kolumna czy słuchawka będą w pełni funkcjonalne i znajdą dopełnienie w pozostałych produktach dostępnych w portfolio marki.

Projekty nowych modeli powstają w ścisłej współpracy z technologami zatrudnianymi w powiązanych z nami fabrykach. Dzięki temu mamy gwarancję, że nasze produkty łączą w sobie atrakcyjną formę z optymalną ergonomią i spełniają wszystkie wymagane przepisami prawa polskiego i unijnego normy.

PN-EN: 817:2008 – Armatura sanitarna – Baterie mechaniczne (PN 10) – Ogólne wymagania techniczne / PN-EN: 1112:2008 – Armatura sanitarna – Wyloty natrysków do armatury sanitarnej do systemu zasilania typu 1 i 2 - Ogólne wymagania techniczne (do baterii z zestawem natryskowym) / PN-EN: 1113:2015 – Armatura sanitarna – Przewody natryskowe do armatury sanitarnej systemu zasilania typu 1 i 2 - Ogólna specyfikacja techniczna (do baterii z zestawem natryskowym) / PN-EN 15091:2014-02 – Armatura sanitarna – Armatura sanitarna otwierana i zamykana elektronicznie (baterie sensoryczne) / PN-EN: 1111:2017-09 - Armatura sanitarna – Baterie termostatyczne (PN 10) – Ogólna specyfikacja techniczna


Ponadto armatura łazienkowa i kuchenna Laveo ma atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, który jest gwarancją bezpieczeństwa higienicznego. Objęte atestem higienicznym produkty mogą być podłączone do instalacji służących przesyłaniu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Można je montować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej - w tym placówkach oświatowo-wychowawczych, obiektach służby zdrowia oraz zakładach usługowych i przemysłowych.



Pierwszym etapem produkcji nowego modelu jest przygotowanie prototypu. Pierwsza wersja powstaje na drukarce 3D. W tej fazie oceniamy czy projekt rzeczywiście spełnia wstępne założenia, szczególnie pod kątem wygody użytkowania.

Drugi etap to przygotowanie produktu 1:1 z wykorzystaniem docelowych komponentów, metod produkcji i technik nanoszenia wykończeń. Po zaakceptowaniu próbki uruchamiana jest produkcja właściwa. 




Elementy składowe i metody produkcyjne


 



Galwanizacja. Tą metodą uzyskujemy między innymi wykończenie chromowe oraz grafitowe. Polega ona na nanoszeniu cienkich powłok metalicznych przez osadzanie jednego metalu na innym w kąpieli galwanicznej, dzięki wykorzystaniu zjawisk elektrochemicznych. Nałożona w ten sposób warstwa trwale przylega do podłoża.


Malowanie proszkowe. Służy do uzyskania wykończeń matowych – np. czarnego i białego. Polega na naniesieniu naelektryzowanych cząstek farby proszkowej na podłoże wykorzystując do tego natrysk pod odpowiednio dobranym ciśnieniem, a następnie wygrzewaniu jej w celu utwardzenia.


Lakierowanie na mokro. Umożliwia uzyskanie błyszczącego koloru na przykład białego czy wykończeń imitujących granit. Odbywa się z wykorzystaniem płynnej farby, którą za pomocą pistoletu natryskowego nanosimy pod ciśnieniem.


Technologia PVD. Tak zwane napawanie kolorem służy do uzyskania odcieni metalicznych, w tym żółtego i różowego złota. Proces nanoszenia koloru odbywa się w próżni w procesie fizycznego osadzania z fazy gazowej, która gwarantuje podwyższoną trwałość koloru.





Kontrola jakości

Wszystkie baterie kuchenne i łazienkowe, kolumny oraz zestawy natryskowe w ofercie Laveo poddawane są dwuetapowej kontroli jakości. Pierwsza odbywa się w zakładach produkcyjnych, z którymi współpracujemy. Druga przeprowadzana jest w magazynie Laveo przez doświadczony zespół Kontrolerów, który składa się z pracowników z długoletnim stażem, znających każdy produkt od podszewki.

Kontrola jakości każdego modelu odbywa się na podstawie opracowanej przez Dział Product Managerów karty, zawierającej szczegółowe informacje o samym produkcie, wyposażeniu dodatkowym, jak również identyfikacji systemowej.

Wszystkie dostawy jakie trafiają do magazynu centralnego Laveo są poddawane kontroli jakości. Zgodnie z wewnętrzną procedurą z każdej partii do odpowiedniego działu trafia ok. 10% losowo wybranych produktów.

Wewnętrzne normy Laveo określają optymalne warunki prowadzenia kontroli poszczególnych produktów, w tym minimalny czas obserwacji, rodzaj i natężenie światła, ciśnienie wody oraz powietrza w specjalistycznym testerze oraz podział na konkretne strefy powierzchni podlegające kontroli. Procedury bardzo precyzyjnie określają dopuszczenia w każdej części prowadzonej kontroli, według których armatura zostaje zakwalifikowana do odpowiednich klas gatunkowych. 



Tester

Kontrola szczelności armatury przeprowadzana jest z wykorzystaniem nowoczesnego, w pełni zautomatyzowanego urządzenia obsługiwanego przez doświadczonych operatorów.
Tester działa dwutorowo – przy użyciu wody w obiegu zamkniętym oraz sprężonego powietrza.


Satysfakcja i zadowolenie naszych Klientów jest dla nas kluczowe. Dlatego staramy się, aby nasze produkty spełniały oczekiwania zarówno pod kątem designu, jak i jakości wykonania. Dbamy również o to, aby na naszej stronie internetowej znalazły się kompletne informacje dotyczące całych grup produktowych oraz poszczególnych modeli.

Marcin Szymke - Kierownik Działu PM

*szczegóły gwarancji znajdują się w kartach gwarancyjnych poszczególnych modeli.