wróć do listy wróć

Jak utrzymać porządek w łazience?

dodano:

Porady


PORZĄDEK W ŁAZIENCE

Z łazienki korzystają wszyscy domownicy. Ponieważ pomieszczenie to odgrywa rolę także pralni, często suszarni, niekiedy bawialni, każdego dnia salonu fryzjerskiego, studia makijażu i strefy relaksu w wielu łazienkach, krajobraz po porannych czynnościach higienicznych wygląda mniej więcej tak - tu niedokręcona tubka pasty, wszystkie szczotki do zębów wylądowały w jednym kubku, na grzejniku pałęta się suszarka, niedomknięte kosmetyki są poustawiane gdzie popadnie, powieszone niedbale wilgotne ręczniki tworzą wilgotny kolorowy stosik, ubrania , piżamy i szlafroki wiszą gdzie się da, zaschnięte plamy wody, balsamów itp. szpecą podłogi i meble.

Nieporządek w łazience to dogodne warunki do rozwoju i błyskawicznego namnażania się drobnoustrojów i pleśni. Wilgoć i ciepło sprawiają, że łazienka jest idealnym siedliskiem ponad dwustu rodzajów wirusów oraz bakterii tj.:Escherichia coli, salmonella, pałeczka ropy błękitnej.
Nieporządek w łazience to także utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Trudno np. wejść i szybko ułożyć fryzurę, gdy wszystko leży nie na swoim miejscu. Nieporządek w dodatku na niektórych działa jak przysłowiowa płachta na byka.Odpowiedź jest prosta - łazienkę należy regularnie wietrzyć, sprzątać i dezynfekować. Wielu z nas tutaj pomyśli: „gorzej z wykonaniem”.


WIETRZENIE

Bardzo ważnym elementem jest to, by zapewnić pomieszczeniu odpowiednią wentylację. Jeśli w łazience jest okno, trzeba je otwierać nawet, gdy za oknem pada lub panuje niska temperatura. Jeśli okna nie ma, należy zadbać o czystość kratek wentylacyjnych. Drugim ważnym krokiem, który warto wdrożyć, by zapobiec wilgoci w łazience jest właściwe suszenie ręczników i regularna ich zmiana. 

 

SPRZĄTANIE I DEZYNFEKCJA

Idealna sytuacja jest wtedy, gdy każdy z domowników wyrabia sobie nawyk odkładania używanych przedmiotów na właściwe miejsce. Sytuacja idealna i nie niemożliwa, możliwa do zrealizowania. Potrzeba jedynie czasu i wytrwałości. Myślą, która powinna przyświecać wszystkim użytkownikom jest: „Zostaw łazienkę w takim stanie, w jakim chciałbyś ją zastać”. Na początek warto wprowadzić kilka zasad, które ułatwią utrzymanie czystości w łazience, a nie wymagają zbytniego wysiłku:

 1. Najpierw zamknąć klapę sedesową, a dopiero potem spuścić wodę w toalecie - taka kolejność pozwoli zatrzymać w sedesie unoszące się cząsteczki wody z bakteriami.
 2. Rozwojowi groźnych dla zdrowia bakterii i wirusów zapobiegnie z kolei częste mycie i dezynfekcja muszli klozetowej (codziennie, najlepiej wieczorem rozprowadzić na jego powierzchni środek dezynfekujący), wanny i prysznica (po każdej kąpieli), umywalki, łazienkowych baterii.
 3. Regularna wymiana ręczników, gąbek, szczotek do zębów zapobiegnie rozwojowi drobnoustrojów i przenoszeniu chorób. Używane w łazience przedmioty tj. kubki na szczotki czy mydelniczki także wymagają regularnego czyszczenia.
 4. Ręczniki po każdym użyciu należy rozwieszać w taki sposób, aby cała ich powierzchnia mogła wyschnąć.
 5. Porządkowi w łazience sprzyja regularna kontrola środków czystości i kosmetyków - warto sprawdzać poziomu zawartości oraz daty ważności, by starannie zaplanować zakupy i uniknąć upychania np. pięciu Domestosów w szafce lub za sedesem.
 6. Przy regularnych porządkach trzeba pamiętać też o czyszczeniu takich rzeczy jak klamka, włącznik światła oraz przycisk do toalety.

Jeśli planujemy remont można również dobór produktów zweryfikować pod kątem łatwości utrzymania w czystości np.:

1. Dużym ułatwieniem utrzymania czystości w łazience jest miska sedesowa tzw. bezkołnierzowa, ponieważ kołnierz w starego typu miskach to wymarzone wręcz miejsce na rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Patrz model miski Desna.
2. Kolejnym patentem na utrzymanie higieny jest miska sedesowa z możliwością wypięcia deski sedesowej na potrzeby umycia jej pod bieżącą wodą np. pod prysznicem i wpięcia jej za pomocą jednego kliknięcia. Patrz model deski Desna.
2. Armatura w wykończeniu chrom będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości niż czarny kran, przy którym trzeba od początku użytkowania, konsekwentnie i regularnie przykładać się do mycia powierzchni by nie osiadł na nim kamień z wody.
3. Dla tych, którzy stawiają na higienę ponad wszystko dobrą propozycją będzie bateria umywalkowa sensoryczna, która uruchamia się na fotokomórkę. Dzięki temu nie dotykamy dźwigni, ograniczając kontakt z zarazkami, ale też nie zostawiamy na niej śladów mydła i wody jak w przypadku baterii mieszaczowej.
4. Łatwiej z pewnością myć prysznic, który w całości jest wyłożony płytkami i ma zainstalowany odpływ liniowy niż szorować każdy zakamarek brodzika.

 

 Bywa, że w domu jest zwierzę, że jego legowisko albo kuweta stoi właśnie w łazience. O nieporządek wtedy bardzo łatwo, zatem determinacja, by utrzymać w pomieszczeniu porządek powinna być większa. Podłoga w łazience powinna być sprzątana z sierści, resztek jedzenia, żwirku czy odchodów każdego dnia.Porządek w łazience łatwiej utrzymać, gdy pomieszczenie jest właściwie umeblowane i wyposażone w starannie dobrane akcesoria oraz dodatki. 


MEBLE

Meble łazienkowe powinny być wykonane z materiałów, które są przeznaczone dla łazienek i wyposażone w funkcjonalne szafki i szuflady. Na etapie aranżacji lub modernizacji wnętrza warto zastanowić się jakie funkcje będzie pełniło pomieszczenie i dobrać taką ilość mebli, która powoli się swobodnie poruszać, a jednocześnie pochować to, co na wierzchu stać nie powinno. Im mniej zakamarków powstanie podczas meblowania, tym lepiej, zatem meble podwieszane są idealnym rozwiązaniem. W zakamarkach chętnie gromadzi się kurz, powstaje pleśń, a sprzątanie takich miejsc do łatwych nie należy. Zwłaszcza, gdy zagląda się do nich od czasu do czasu.

 

AKCESORIA I DODATKI 

Wielu nam marzy się łazienka jako salon kąpielowy, stąd też w niektórych łazienkach spotyka się wełniane dywaniki łazienkowe, grube zasłony, elementy z materiałów, które nie nadają się do stosowania w wilgotnym i ciepłym pomieszczeniu. Im mniej w łazience rzeczy, na których może osadzać się para, chorobotwórcze bakterie, wirusy, grzyby czy pleśń, tym lepiej.

Warto pomyśleć o wyposażeniu łazienki w:

 • dozownik mydła - podstawienie dłoni pod podajnik zapobiega rozchlapywaniu wody z mydłem i powstawaniu zaschniętych plam na blatach szafki,
 • wieszaki na ręczniki - stojące czy przykręcane do drzwi lub ściany umożliwią tkaninom wyschnięcie. Jeśli w domu są dzieci, warto pomyśleć o niższych wieszakach tak, aby miały możliwość wdrażania dobrych nawyków,
 • kosz na śmieci - stworzenie możliwości wyrzucenia śmieci do śmietnika, który stoi w łazience, zamiast chodzenia z nimi do kuchni („później to wyrzucę”) to bardzo dobry patent na utrzymanie ładu w pomieszczeniu,
 • kosz na brudną bieliznę - ubrania wymagające przeprania zamiast wisieć i leżeć na grzejniku, krześle, pralce, szafce mają swoje wyznaczone miejsce,
 • organizery do szuflad i szafek - wkładki, przekładki, koszyczki, pojemniczki umożliwiają posegregowanie łazienkowych przedmiotów i kosmetyków, logistyczne ich rozmieszczenie (pojemnik ze szczotkami i grzebieniami blisko lustra) sprawi, że szybciej wrócą na swoje miejsce.

 


W łazience statystycznie spędzamy około dwóch lat naszego życia. Współczesne trendy aranżacji wnętrz umożliwiają w nawet niewielkich pomieszczeniach urządzić łazienkę marzeń, zamienić je w prawdziwe cacko. Lecz co z tych marzeń zostanie, gdy w łazience zacznie królować bałagan? To już zależy od nas samych i od naszych współlokatorów.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł