wróć do listy wróć

Po co właściwie ten bidet?

dodano:

Porady

O bidecie słyszał prawie każdy. Ale nie każdy kto o nim słyszał, wie po co on jest. Do czego służy bidet? Czy warto mieć go w swojej łazience? Odpowiadamy.


Wyglądem bidet przypomina sedes. Kształt ma podobny do miski ustępowej, ale w odróżnieniu od niej nie montujemy na nim deski sedesowej. Zamiast otworów do jej przymocowania w bidecie mamy otwór pod baterię. Baterie bidetowe to także osobna kategoria armatury. Z uwagi na specyfikę użytkowania modele te wyposażone są w specjalne, wydłużone i ruchome aeratory. Możliwość manewrowania końcówką wylewki pozwala na komfortowe korzystanie z bidetu każdemu z domowników.

W związku z tym, że zastosowanie bidetu budzi wiele wątpliwości – wyjaśniamy. Bidet służy do mycia miejsc intymnych. Dlatego powinien znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie miski WC, abyśmy mogli zachować pełną higienę po skorzystaniu z toalety. Siadamy na nim przodem lub tyłem. Jednak większą swobodę daje pierwsza opcja, bo zapewnia wygodny dostęp do baterii i możliwość regulacji temperatury wody oraz intensywności strumienia.


Dla kogo bidet? Dla wszystkich

Skoro mamy już jasność co do zastosowania bidetu, czas rozwiać kolejną wątpliwość: komu on jest potrzebny? Z bidetu korzystać mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. W kontekście codziennej higieny, to rozwiązanie wyjątkowo komfortowe, ponieważ nie wymaga zdejmowania ubrań, aby się umyć, więc zdecydowanie szybciej jesteśmy w stanie przygotować się np. do wyjścia do pracy czy szkoły. Są jednak osoby jednak, które będą szczególnie zadowolone z bidetu.

Są to osoby starsze lub mające problemy z poruszaniem się, pacjenci po zabiegach oraz kobiety w ciąży i połogu. Na bidecie możemy usiąść, co zapewnia stabilną pozycję podczas mycia. Ponieważ jest on umieszczony stosunkowo wysoko, łatwo z niego wstać bez pomocy drugiej osoby.

Bidet z pewnością docenią wszystkie osoby – zarówno mężczyźni, jak i kobiety – aktywne seksualnie, które szczególnie powinny zwracać uwagę na higienę intymną, aby zminimalizować ryzyko zakażeń przenoszonych drogą płciową. Ponadto możliwość szybkiego podmycia narządów płciowych w bidecie pozwala na utrzymanie czystości w trakcie menstruacji.  

Biorąc pod uwagę dużą liczbę zakażeń okolic intymnych, która dotyczy nie tylko grup podwyższonego ryzyka, czyli kobiet w podeszłym wieku, przechodzącym menopauzę czy o zaburzonej mikroflorze pochwy, ubogiej w kwas mlekowy, bidetem w łazience powinny być zainteresowane przede wszystkim panie. Grzybicze zakażenia dróg moczowo-płciowych, wywoływane przez drożdżaki czy infekcje spowodowane bakteriami, dotyczą kobiet w każdym wieku. Bidet w dużym stopniu ułatwia wykorzystanie domowych sposobów przeciwdziałania zakażeniom intymnym, szczególnie w sytuacji kiedy nie mamy w domu odpowiednich leków.


Możliwości aranżacyjne i funkcjonalne

Z uwagi na pozycję siedzącą jaką przyjmujemy korzystając z bidetu, powinien on zostać zainstalowany w miejscu, w którym po obu jego stronach będzie kilkadziesiąt centymetrów wolnej przestrzeni. Musi ona być na tyle duża, aby zmieściły się w niej nogi użytkownika. Im wyższy człowiek, tym więcej miejsca potrzebujemy. Warto na etapie projektu przymierzyć się do wybranego na bidet miejsca i sprawdzić czy jest nam wygodnie i nie obijamy kolanami o ściany czy sąsiadującą miskę ustępową.

Bidety występują w wersji stojącej oraz wiszącej, która wymaga podtynkowego stelażu. Z punktu widzenia porządków i utrzymania czystości w łazience zdecydowanie częściej wybierana jest druga opcja. Ma ona jeszcze jedną przewagę nad bidetem stawianym na podłodze – możemy regulować w pewnym zakresie jego wysokość, co umożliwia dostosowanie jej do wzrostu domowników, a tym samym zwiększa komfort użytkowania. Kupując bidet, warto postawić na tego samego producenta i tę samą serię co miska WC. Dzięki temu zachowujemy spójność aranżacyjną pod względem kształtu i odcienia ceramiki, z jakiej oba modele są wyprodukowane.

Baterie do bidetu są dostępne w zdecydowanej większości kolekcji armatury łazienkowej. Dzięki temu mamy komfort kompleksowego wyposażenia łazienki. Klasyczne, stojące modele bidetowe mogą – co oczywiste – różnić się designem, ale pod względem formy wyglądają bardzo podobnie. Są raczej niskie, podobne do baterii umywalkowych. Ich charakterystyczną cechą jest zakończenie wylewki, czyli aerator umieszczony w specjalnej, wydłużonej obudowie. Zadaniem tej części baterii jest, jak już wspomnieliśmy wcześniej, możliwość zmiany kąta strumienia, co w dużym stopniu wpływa na komfort korzystania z bidetu. W zestawie z każdą baterią bidetową znajduje się dopasowany kolorystycznie korek (automatyczny lub klik-klak) umożliwiający zamknięcie odpływu i napełnienie bidetu wodą. Choć kształtem miski bidet przypomina sedes, to odpływ ma dokładnie taki sam jak umywalki.

Mimo tego, że baterie bidetowe są do siebie podobne, warto przyjrzeć się im dokładniej. Do białej ceramiki pasuje w zasadzie wszystko, więc możliwości aranżacyjnych mamy mnóstwo. W klasycznych wnętrzach zawsze sprawdza się ponadczasowy chrom czy jego połączenie z bielą. Do łazienek nowoczesnych, minimalistycznych i surowych pasować będzie armatura o prostych geometrycznych kształtach i wyrazistym czarnym kolorze. Baterie bidetowe pomogą też podkreślić konkretny styl, np. loft czy glamour, a modne połączenia wykończeń – złoto z białym lub złoto z czarnym – dodadzą elegancji każdej łazience, niezależnie od stylu w jakim została urządzona.

Kształt bidetu jest dobrze przemyślany i ma być przede wszystkim funkcjonalny. Płaska powierzchnia przy ścianie poza tym, że montujemy na niej baterię, służy też do przechowywania przyborów i środków higienicznych. Możemy na niej postawić żel do mycia, płyn do higieny intymnej czy odłożyć myjkę lub gąbkę i mieć wszystko zawsze pod ręką.


Łazienka za mała na bidet

Jeśli mamy małą łazienkę i brakuje w niej miejsca na bidet, wcale nie oznacza to, że nie możemy korzystać z funkcjonalności jaką on nam daje. Nieduże łazienki to bardzo często utrapienie właścicieli mieszkań (szczególnie kawalerek), którzy na kilku metrach kwadratowych chcieliby zmieścić jak najwięcej. Uspokajamy – niewielki metraż nie jest przeszkodą na drodze do bidetowych rozwiązań. Wystarczy, że wybierzemy odpowiednią armaturę, która zamieni w bidet naszą miskę WC.

Pierwszą opcją wymagającą prac remontowych na nieco większą skalę jest podtynkowa bateria typu bidetta. Wystarczy poprowadzić instalację hydrauliczną tak, aby można było zamontować zestaw na tyle blisko miski ustępowej, aby dosięgnąć do niego bez wstawania z toalety. Zestaw natryskowy z nieplączącym się wężem jest wyjątkowo wygodny w użyciu. Dodatkowo na szczycie metalowej słuchawki znajduje się przycisk do zatrzymywania i uruchamiania strumienia, dzięki któremu nie zachlapiemy podłogi, wyciągając i odkładając słuchawkę do uchwytu.


Najprostszym sposobem na bidet bez bidetu, który można zastosować w każdej łazience jest zakup punktowego zestawu natryskowego. Podłączamy go do baterii umywalkowej, a niewielką słuchawkę umieszczamy w specjalnym, mocowanym do ściany, uchwycie. Tutaj również na wygodę korzystania ogromny wpływ ma przycisk uruchamiający i zatrzymujący wodę.

Oba wymienione wyżej rozwiązania pozwalają nam nie tylko uzyskać funkcjonalność bidetu, ale mają zdecydowanie szersze zastosowanie, ułatwiając wiele z naszych codziennych czynności. Dzięki długiemu na 150 cm wężowi bez problemu napełnimy wiadro przed myciem podłogi, opłuczemy umytą wcześniej umywalkę, oczyścimy nad WC ubłocone buty czy umyjemy głowę nad umywalką.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł

Przeczytaj także:

Porady

Jak utrzymać porządek w łazience?

dodano:

Z łazienki korzystają wszyscy domownicy. Ponieważ pomieszczenie to odgrywa rolę także pralni, często suszarni, niekiedy bawialni, każdego dnia salonu fryzjerskiego, studia makijażu i strefy relaksu w wielu łazienkach, krajobraz po porannych…

czytaj więcej

Porady

Jak zmieścić wszystko co potrzebne w mikroskopijnej łazience?

dodano:

Ten projekt to dowód na to, że niemożliwe nie istnieje. Łazienka jeszcze przed remontem była wyzwaniem ze względu na rozmiar. Na etapie projektu okazało się jednak, że przestrzeń zostanie jeszcze pomniejszona poprzez zabudowę instalacji…

czytaj więcej

Porady

Sposoby na przechowywanie akcesoriów łazienkowych

dodano:

Zachowanie porządku wśród akcesoriów w łazience sprzyja ich użyteczności i naszej dobrej organizacji czasu. Wszystko to, z czego korzystamy na co dzień może być w zasięgu ręki. Wówczas nie trudzimy się i nie tracimy nerwów na gorączkowe poszukiwanie…

czytaj więcej