Najczęściej zadawane pytania

Co to jest przyłącze kątowe?

Przyłącze kątowe to niezbędny element instalacji z bateriami natryskowymi podtynkowymi, służący do połączenia węża natryskowego z instalacją podtynkową. Przyłącze kątowe może mieć dwojaką postać – standardową lub z uchwytem na słuchawkę.

Kupiłem baterię stojącą, a moje przyłącze hydrauliczne jest w dalekiej odległości od zlewu/umywalki i wężyki przyłączeniowe baterii do niego nie sięgają. Co zrobić?

Są na to dwa sposoby – najprostszy: zakup wężyków o wymaganej długości lub drugi polegający na zastosowaniu nypli, za pomocą których można połączyć dwa komplety wężyków.

Jaka głowica baterii jest lepsza 35 czy 40 mm?

Między tymi rodzajami głowic nie można wybrać lepszej i gorszej. Obie mają identyczną jakość i funkcjonalność, a różni je tylko rozmiar. W bateriach z szerokimi masywnymi korpusami, ze względu na ich gabaryty, najczęściej montuje się głowice większe (40 mm), w bateriach o niewielkich rozmiarach głowice mniejsze (35 mm). To jedyna różnica między nimi, nie wpływająca na jakość użytkowania.

Co oznacza grupa akustyczna i klasa przepływu baterii i jakie są najbardziej rekomendowane w przypadku konkretnych modeli (wannowa, umywalkowa, natryskowa, zlewozmywakowa)?

Klasa przepływu to szybkość przepływu wody przez głowicę baterii, co wpływa na to, jakim strumieniem (szerokim czy wąskim) będzie płynąć woda z baterii. W przypadku baterii wannowej klasa przepływu musi być wyższa (B, S) ze względu na to, że zbyt wąski strumień powodowałby, że wanna napełniałaby się wodą kilka godzin. W przypadku baterii umywalkowej może ona być dużo niższa, co dodatkowo sprzyja oszczędności wody (A, Z). Jeśli chodzi o grupę akustyczną jest to stopień głośności działania baterii – I oznacza cichą pracę baterii, II głośniejszą.

Co sprzyja oszczędzaniu wody, jeśli chodzi o funkcje armatury?

Oszczędzaniu wody w przypadku baterii służy jej klasa przepływu, co wpływa na wielkość strumienia, którym woda wypływa z wylewki oraz aeratory (perlatory). Warto sprawdzić czy bateria posiada na końcu wylewki aerator – najczęściej informacje o jego obecności producenci umieszczają na opakowaniach lub w instrukcjach montażu. W przypadku marki Laveo jest ona oznaczana na opakowaniach piktogramem „oszczędność wody”.

Jaki okres gwarancji mają baterie Laveo i co jest nią objęte?

Baterie Laveo są objęte 8-letnią gwarancją na szczelność korpusu i głowicę. Na węże przyłączeniowe, uszczelki, aeratory czy też inne elementy baterii okres gwarancji wynosi 2 lata.

Kiedy lepsza będzie zwykła bateria, a kiedy bateria termostatyczna? Od czego zależy jej montaż?

Funkcjonalności obu typów baterii nie różnią się zasadniczo i stosowane są zarówno w domach, mających przyłącze do ciepłociągów miejskich, jak i własnego podgrzewania wody. To co natomiast jest plusem baterii termostatycznej to możliwość ustawienia jednej temperatury wody, która niezależnie od wszystkiego będzie niezmienna przez cały czas jej użytkowania. Ze względu na możliwość ustawienia stałej temperatury np. 38 stopni Celsjusza jest ona szczególnie polecana rodzinom z małymi dziećmi lub osobami starszymi ze względu na możliwość zminimalizowania ryzyka poparzenia.

Jeśli awarii ulegnie bateria podtynkowa czy to oznacza, że będę musiał kuć ścianę by ją wymienić?

Nie, ale pod warunkiem, że w momencie instalacji zestawu podtynkowego przewidziano w ścianie rewizję do celów serwisowych. Najczęściej stanowi/stanowią ją glazura mocowana w miejscu obok baterii na magnes lub inną formę mocowania, umożliwiającego otwarcie.

Co znajdę w komplecie z baterią Laveo poza sama baterią?

Wszystkie baterie Laveo wyposażone są w niezbędne elementy przyłączeniowe do instalacji hydraulicznej. Dodatkowo każda bateria umywalkowa posiada w komplecie korek umywalkowy (najczęściej klik-klak).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii zlewozmywakowej?

Wybierając baterię zlewozmywakową trzeba wziąć pod uwagę trzy zasadnicze elementy: brak/obecność zmywarki, głębokość komory zlewozmywaka i umiejscowienie zlewozmywaka. Do zlewozmywaka montowanego pod oknem należy dobrać baterię składaną, tak by nie przeszkadzała ona swobodnemu otwarciu okna. Do zlewozmywaka z głębokimi komorami można dobrać baterię o niższym korpusie. Dla użytkowników nie posiadających zmywarek lub głębokich komór zlewozmywaka rekomendowane są natomiast baterie z wysokim korpusem w celu swobodnego mycia przedmiotów wielkogabarytowych lub dużej ilości naczyń.

Jakie zastosowanie mają baterie z dźwignią medyczną?

Bateria z dźwignią medyczną jest przeznaczona do montażu głównie w placówkach służby zdrowia. Ze względu na bardzo długą dźwignię umożliwia zamknięcie wody łokciem, tak by zachować sterylność umytych rąk bez kontaktu z armaturą.

Czy baterie posiadają atest PZH?

Tak, wszystkie baterie marki Laveo posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny, który dopuszcza je do kontaktu z żywnością.

Co to jest bateria termostatyczna?

Bateria termostatyczna wyposażona jest w specjalną głowicę, która pozwala ustawić stałą temperaturę wody, zwykle 38 stopni Celsjusza lub inną zapewniającą komfort cieplny. Rozwiązanie to powoduje, ze bateria bez konieczności każdorazowego ustawienia manualnego osiąga żądaną temperaturę w krótkim czasie od otworzenia strumienia wody. Tym samym polecana jest rodzinom z małymi dziećmi lub osobami starszymi, ponieważ ogranicza ryzyko poparzenia się przez użytkownika baterii.

Jak zapewnić długie, prawidłowe działanie baterii termostatycznej?

W tym celu należy raz-dwa razy w miesiącu wykorzystać pełen zakres temperatury wody. By to zrobić, odkręcamy zimną wodę na około 2 minuty, a następnie również na 2 minuty odkręcamy wodę gorącą, po czym wracamy do ustawienia na 38°C. Identycznie postępujemy z przełącznikiem funkcji.

Jaka jest różnica między korkiem klik-klak, a korkiem automatycznym?

Jeśli chodzi o działanie mają one tę samą funkcjonalność i służą zamknięciu odpływu wody w komorze umywalki. Różnią się natomiast sposobem obsługi. Korek automatyczny wyposażony jest w cięgno, które znajduje się w korpusie baterii i wymaga mechanicznej obsługi – pociągnięcia i wciśnięcia w celu zamknięcia/otwarcia odpływu wody. Korek klik -klak nie ma natomiast bezpośredniego połączenia z samą baterią. Uruchamia się go z pozycji komory umywalki, wciskając dłonią w celu zamknięcia/otwarcia odpływu.

Montaż filtrów do baterii stojących i ściennych – czy jest konieczny?

Tak, jest konieczny. Filtry zabezpieczają bowiem baterie przed dostaniem się do nich niechcianych zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić głowicę baterii i płytki ceramiczne znajdujące się w jej wnętrzu. W przypadku baterii stojących zalecane jest stosowanie zaworów kątowych z filtrem, w przypadku modeli ściennych – uszczelek z filtrem.

Jak często i jaki sposób czyścić aerator?

Aerator baterii należy czyścić raz na dwa miesiące. W tym celu należy zamknąć przepływ wody, wykręcić aerator i dobrze go opłukać, a w przypadku silnego zabrudzenia lub nagromadzenia kamienia wapiennego delikatnie wyczyścić szczoteczką.

Jak usunąć dość trwały i trudnoschodzący osad z kamienia wapiennego na armaturze, tak by jej nie uszkodzić?

Aby usunąć długotrwały lub uporczywy osad należy spryskać miejsce, które jest nim objęte preparatem Laveo i pozostawić go na 15 minut, by wniknął w strukturę zabrudzenia i je rozpuścił. Czynność te można wykonać także, przecierając korpus baterii wodą z octem spożywczym rozcieńczonymi w stosunku 1:1.

Czym najlepiej czyścić armaturę?

W bogatej gamie preparatów do produktów Laveo znajduje się dedykowany preparat do czyszczenia armatury. Można go zastąpić środkami czyszczącymi, które zwykle każdy ma w domu, z czego najlepiej sprawdzającym się zarówno pod względem czyszczenia, jak i łagodnego działania wobec powłok chromowych baterii jest płyn do mycia naczyń. Należy pamiętać, żeby nie czyścić armatury czyścikami drucianymi czy szorstką stroną gąbki, żeby nie zostawić na jej powierzchni zarysowań.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Zapytaj, lub od razu wypełnij formularz:

* pola wymagane