Najczęściej zadawane pytania

Czy odpływ nie będzie zapychał się częściej u osób z długami włosami?

Długość włosów nie wpływa na użytkowanie odwodnienia liniowego. Wszystkie modele w ofercie Laveo mają możliwość łatwego i szybkiego czyszczenia od góry, po zdemontowaniu rusztu. Każdy odpływ czyszczony regularnie zapewnia drożność i swobodny przepływ wody.

Jak poprawnie udrożnić odpływ liniowy?

Aby zapewnić drożność odpływu, należy regularnie dokonywać czynności konserwacyjnych.

Ruszt oraz rynnę odpływową należy czyścić nie rzadziej niż raz w miesiącu, dzięki temu nagromadzone w odpływie zanieczyszczenia nie będą zapychać syfonu. Syfon należy czyścić, usuwając zabrudzenia z korpusu, po uprzednim wyjęciu rusztu z rynienki oraz demontowalnych części syfonu.

Zabronione jest używanie do czyszczenia środków czystości zawierających chlor oraz kwasy (np. chemia do czyszczenia WC, preparatów udrażniających rury kanalizacyjne, wybielaczy, chemikaliów do usuwania zaprawy murarskiej.

Jeśli po czyszczeniu przeprowadzonym zgodnie z instrukcją nie uda się udrożnić odpływu, oznacza to, że zator powstał w rurach kanalizacyjnych. W takim przypadku zalecamy skorzystanie z usług wykwalifikowanego hydraulika.

Jak czyścić odpływ liniowy?

Aby ruszt oraz rynna odpływowa nie uległy nadmiernemu zabrudzeniu i nie były na nich widoczne wapienne osady pozostawione przez twardą wodę, należy czyścić je regularnie, nie rzadziej niż raz w miesiącu. Do mycia należy wykorzystać miękką ściereczkę oraz płyn przeznaczony do elementów wykonanych ze stali nierdzewnej (ewentualnie płyn do naczyń, odkamieniacz lub roztwór wody z octem w proporcji 1:1). Wszystkie środki należy na zakończenie czyszczenia spłukać dużą ilością wody.

Zabronione jest używanie do czyszczenia środków zawierających chlor oraz kwasy (np. chemia do czyszczenia WC, środki udrażniające rury kanalizacyjne, wybielacze, środki do usuwania zaprawy murarskiej). Elementów ze stali nierdzewnej nie można również czyścić wełną stalową (np. zmywakami stalowymi).

Szczegółowe informacje o czyszczeniu odpływów liniowych znajdziecie tutaj.

Czy szklany ruszt odpływu jest wytrzymały?

Ruszty odpływów Basso wykonane są z barwionego jednostronnie szkła o grubości 4 mm. Do montażu wykorzystywana jest specjalistyczna taśma zapobiegająca oderwaniu się odłamków w przypadku rozbicia lub pęknięcia szkła.

Co to jest listwa spadkowa, do czego służy i czy jest niezbędna?

Listwa spadkowa do odpływu liniowego to element ułatwiający wykończenie prysznica, w którym odpływ liniowy zostanie zamontowany bezpośrednio przy ścianie. Listwa maskuje przestrzeń jaka powstaje na łączeniu podłogi ze spadkiem umożliwiającym odprowadzenie wody pod natryskiem. Ze względu na niewielkie rozmiary trudno wykończyć to miejsce w prosty i estetyczny sposób, wykorzystując płytki. Listwa prezentuje się bardzo elegancko i jest łatwa w montażu.

Listwa spadkowa nie jest niezbędnym elementem wyposażenia prysznica z odpływem przyściennym.

Suchy syfon - czy jest niezbędny? Kiedy zamontować suchy syfon?

Suchy syfon zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów  z kanalizacji. Nie jest niezbędnym elementem wyposażenia odpływu liniowego. Instalacja jest zalecana w szczególności w przypadku korzystania z ogrzewania podłogowego oraz przy dłuższym okresie niekorzystania z prysznica.

Suchy syfon pasuje do modeli z serii Basso. Można go zainstalować w dowolnej chwili (nie trzeba robić tego podczas montażu odpływu liniowego). Aby zamontować suchy syfon wyjmujemy ruszt z rynny oraz demontowalne elementy syfonu (postępujemy tak, jak podczas czyszczenia odpływu) i wkładamy go w odpływ.

Czy płytkę trzeba wkleić w ruszt czy wystarczy ją tylko włożyć?

Zalecamy wklejenie płytki w ruszt. Zapobiegnie to dostawaniu się wody i zanieczyszczeń pomiędzy płytkę a ruszt, co ułatwi utrzymanie odpływu w czystości. Dodatkowo płytka jest zabezpieczona przed uszkodzeniami (minimalne ryzyko odprysków na krawędziach). Płytka wklejona na stałe zapewnia również bezpieczne użytkowanie odwonienia – chroni przed skaleczeniami.

Co to jest ruszt odwracalny i czy można go przekładać w trakcie użytkowania?

Ruszt odwracalny to model 2w1. Z jednej strony to ruszt pełny, gładki ze stali nierdzewnej lub szklany (w zależności od wybranego modelu odpływu). Po jego odwróceniu otrzymujemy rynnę, z możliwością wklejenia płytki.

Ruszt możemy w każdej chwili odwrócić. Umożliwiają to specjalne dystanse z tworzywa sztucznego, które należy zamontować w odpowiedniej pozycji, uzależnionej od wybranej strony rusztu, którą chcemy wyeksponować.

UWAGA!

W przypadku gdy chcemy zachować możliwość odwracania rusztu po wklejeniu płytki, należy pamiętać o:

- zabezpieczeniu otworów, do których montujemy dystanse podtrzymujące ruszt w rynnie, tak aby klej montażowy nie wypełnił przestrzeni potrzebnej do ich przełożenia
- sprawdzeniu przed wklejeniem płytki czy jej grubość umożliwia odwrócenie rusztu stroną pełną do góry. W niektórych przypadkach, po wklejeniu płytki w ruszt, odwrócenie go może okazać się niemożliwe.

Czy odwodnienie można montować zarówno wzdłuż dłuższego, jak i krótszego boku prysznica?

Podczas instalacji odpływu najważniejsze jest zachowanie odpowiedniego spadku (min. 2%) oraz postępowanie zgodnie z instrukcją montażu. Zaleca się, aby odwodnienie znajdowało się bezpośrednio pod lub możliwie jak najbliżej zestawu natryskowego.

Standardowo odpływ instaluje się wzdłuż krótszego boku natrysku, ale nie ma przeciwskazań do instalacji w innych miejscach.

Gdzie zamontować odwodnienie liniowe w łazience?

Aby zachować pełną funkcjonalność i właściwe odprowadzenie wody zaleca się, aby odpływ znajdował się bezpośrednio pod zestawem prysznicowym (deszczownicą) lub możliwie jak najbliżej niego. Należy pamiętać, że odległość połączenia syfonu z kanalizacją powinna być jak najkrótsza. Odwodnienie powinno być zamontowane w miejscu, które umożliwia do niego swobodny dostęp w trakcie użytkowania.

Czy można zamontować odpływ w niskim stropie?

Do niskich stropów należy wybrać odwodnienie liniowe o niskiej zabudowie - np. Slim czy Basso. Przed zakupem i montażem zalecamy skonsultowanie się ze specjalistą, który oceni możliwości instalacji odpływu.

Czy istnieje ryzyko, że woda w odpływie będzie się cofać?

Cofanie wody w odpływie występuje zazwyczaj kiedy zapchany jest syfon. Regularne czyszczenie i usuwanie zanieczyszczeń gwarantuje drożność i swobodny przepływ wody.

Czy odpływ będzie się zapychał?

Zatykanie odpływu jest zjawiskiem naturalnym. Regularne czyszczenie syfonu z zanieczyszczeń zapewni drożność i swobodny przepływ wody.

Jakie jest ryzyko przeciekania odpływu?

Prawidłowy, zgodny z instrukcją montaż odpływu liniowego oraz poprawna konserwacja gwarantują jego szczelność.

Jaki jest minimalny spadek wody potrzebny do sprawnego działania odpływu?

Minimalny wymagany spadek wody dla sprawnego działania odpływu to 2% w kierunku pionu kanalizacyjnego.

W jaki sposób możliwe jest czyszczenie syfonu?

Razem z odpływem w komplecie dostarczany jest haczyk, dzięki któremu z łatwością będziemy mogli zdemontować ruszt (element dekoracyjny ze wzorem lub płytką ceramiczna) i dostać się do syfonu.

Czy syfon ma sitko?

Wszystkie modele odpływów liniowych Laveo są wyposażone w osadniki zanieczyszczeń. Sitko zabezpieczające syfon mają odwodnienia z serii Basso. Syfon w modelach z serii Slim ze względu na wąską konstrukcję zabezpieczony jest specjalną wkładką odpychającą zabrudzenia do osadnika.

Co to są nóżki montażowe?

Nóżki montażowe służą do szybszego osadzenia odpływu i jego wypoziomowania w łazience lub innym miejscu, gdzie zamierzamy zamontować odpływ. Nóżki montażowe nie spełniają żadnej innej funkcji.

Jak dobrać rozmiar odpływu do kabiny?

Rozmiar odpływów liniowych podłogowych (np. Slim, Basso) powinien być mniejszy od szerokości kabiny/wnęki prysznicowej o ok. 20-40 cm. Na przykład, do prysznica o szerokości 90 cm powinniśmy zamontować odwonienie o szerokości 50, 60 lub 70 cm.

W przypadku odwodnień przyściennych jak Basso rozmiar może być równy szerokości kabiny/wnęki prysznicowej lub ok. 10 cm mniejszy. Na przykład dla prysznica o szerokość 90 cm, odpowiedni będzie odpływ o szerokości 80 lub 90 cm."

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Zapytaj, lub od razu wypełnij formularz:

* pola wymagane